Küreselleşme, kültür ve ulus devletin geleceği
Globalization, culture and the future of thenation state
- Tez No: 683068
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz modern toplumu yaşadığı dönemi anlamlandırma adına bir kavram içine sokmaya çalışmaktadır. Miladi takvimin başlangıcından bu yana ilk çağ, orta çağ, yeni çağ gibi önemli tarihi olaylara göre bölümlere ayrılan dünya tarihi, günümüzde ise küresel çağını yaşamaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemenin sonucu olarak görebileceğimiz küreselleşmenin; kavramı, gelişimi, ekonomi, kültürel, toplumsal dinamikleri ve daha fazlası birçok boyuttan ele alınarak incelenmektedir. Bu doğrultuda küreselleşme denen olgunun siyasal boyuta yansımasının karşılığı ise ulus devlet üzerinden olmaktadır. Ulus devlet ve küreselleşme olgularına genellikle ekonomi yönlü bakılması bu olguların ortaya çıkışına, gelişimine ve geçirdiği değişimlere bir boyut odaklı bakılmasına neden olmaktadır. Bu anlamda her ne kadar göreceli bir kavram da olsa kültür; geçmişe dayanan kökleri ve dinamik yapısı ile hız ve ulaşılabilirliğin arttığı günümüz dünyasını anlamlandırma adına daha sağlam veriler sunmaktadır. Küreselleşmenin kültürel boyutunun önemi tam bu noktada mevcut olmakla birlikte ulus devlet yapılanmalarının geleceği açısından önem arz etmektedir. Çünkü küreselleşme, ulus üstü homojen bir kültür oluşturma amacı ile bütün farklı kimlikleri tek bir potada eritmeye çalışmaktadır. Öte yandan ise ulus devlet yapılanmalarındaki ulus kimliği yerine alt kimliklerin canlanmasına olanak sağlayarak çokkültürlü bir toplum yaratma çabası içinde görülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma küreselleşmenin kültürel boyutunun ulus devlet yapılanması açısından nasıl sonuçlar doğurduğu ve küreselleşmenin beslediği varsayılan kozmopolit ya da çokkültürlü bir topluma gebe olmanın ulusal devletler açısından nasıl bir etkiye sahip olduğu ortaya konmak için yapılmıştır. Çalışma, kapsamlı bir literatür taraması yapılarak ve birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's modern society tries to put it into a concept in order to make sense of the period in which it lives. Since the beginning of the Gregorian calendar, world history, which has been divided into sections according to important historical events such as the first age, the middle age, and the new age, lives its global age today. Globalization, which we can see as a result of the progress in information and communication technologies; concept, development, economy, cultural, social dynamics and more are examined from many dimensions. In this direction, the reflection of the phenomenon called globalization to the political dimension is through the nation state. The fact that the nation state and globalization phenomena are generally viewed from an economic perspective causes the emergence, development and changes of these phenomena to be viewed in a dimensionally focused way. In this sense, although it is a relative concept, culture; With its roots based on the past and its dynamic structure, it offers more robust data in order to make sense of today's world where speed and accessibility increase. The importance of the cultural dimension of globalization is present at this point, but it is important for the future of nation-state structures. Because globalization is trying to melt all different identities in a single pot with the aim of creating a supranational homogeneous culture. On the other hand, it is seen in an effort to create a multicultural society by enabling the revival of sub-identities instead of national identity in nation-state structures. In this direction, this study has been carried out to reveal how the cultural dimension of globalization has consequences in terms of nation-state structuring and how being pregnant with a cosmopolitan or multicultural society, which is assumed to be nourished by globalization, has an effect on national states. The study was carried out by making a comprehensive literature review and trying to reach primary sources.