Abbâsîler Döneminde Sâbiîler
The Sabians in Abbâsîd Periods
- Tez No: 683132
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ, PROF. DR. ALİ BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Harran asırlar boyunca, Sümerlerden Sami kavimlere, Partlardan Bizanslılara, Pagan kültlerden Semavi dinlere, peygamberlerden birçok ünlü bilim adamlarına ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel zenginlik ve senkterik harmoni bağlamında Harran hem jeopolitik konumu, hem sahip olduğu tarihi tecrübe, hem de ilmi birikim sayesinde İslam düşünce yapısının oluşumuna katkı sağlamıştır. Abbâsiler döneminde Sâbiîler olarak ön plana çıkan Harranlı putperestler Halife Memun döneminden sonra Sâbiîler olarak anılmaya başlamış; gözler daha çok Kur'an'da ifadesini bulan Sâbiîlerden Harranlı Sâbiîlere çevrilmiştir. M. VIII. yüzyılda Abbâsîlerin Bağdat'ında büyük çeviri faaliyeti başlamış; bu çeviri faaliyetlerinde Helen bilim ve felsefesinin intikaline, İslam felsefesinin oluşum ve gelişimine Harranlı Sâbiîler önemli katkılar sağlamıştır. Bu bağlamda kısaca Harran tarihi, Harranlı mütercim Sâbiîlerinin hayatları, onların Yunan felsefi ve ilmi birikiminin intikalinde oynadıkları roller, İslam düşünce yapısının teşekkül ve inkişafına sağladığı katkılar, tıp alanındaki hizmetleri, Beytü'l-Hikme'de üstledikleri konum itibariyle Harranlı Sâbiîler tezimizin ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
For centuries, Harran has been home to many famous scientists, from Sumerians to Sami tribes, from Parthians to Byzantines, from pagan cults to Celestial religions, from prophets. In the context of this cultural wealth and senkterik harmony, Harran contributed to the formation of the Islamic thought structure thanks to his geopolitical position, historical experience and scientific accumulation. The pagans of Harran who came to the fore as Sâbiîs during the Abbâsîd period started to be called Sâbiîs after the Caliph Mamun period; the eyes were turned from the Sâbiîs who found their expression in the Qur'an to the Sâbiîs of Harran. M. VIII. Great translation activity began in Baghdad of the Abbâsîds in YY; in these translation activities the Revenge of Hellenic science and philosophy, the formation and development of Islamic philosophy the Harran Sabians made important contributions. In this context, the history of Harran, the lives of Harran mutercim Sâbiî, the roles they played in revenge for the Greek philosophical and scientific accumulation, their contributions to the formation and development of the Islamic thought structure, their services in the field of Medicine, the position they assumed in Bethlehem constitute the main theme of our thesis.