Bornova Belediyesi tarafından evde bakım hizmeti verilen yaşlılarda kırılganlık ve ilişkili etmenler
Frailty and associated factors in elderly people who is provided home care service by Bornova Municipality
- Tez No: 683176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve amaç: Fonksiyonel kapasite ve fizyolojik rezervdeki düşüş nedeniyle bir kişinin strese yol açan durumlara dayanma kabiliyetinin azaldığı durum olarak tanımlan kırılganlık, günümüzde, toplum yaşlanmasının en problemli yansıması olarak nitelendirilen bir geriatrik sendromdur. Bornova Belediyesi tarafından evde bakım hizmeti verilen yaşlılarda gerçekleştirilen bu araştırma ile kırılganlık sıklığının ve bununla ilişkili etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tasarımdaki bu araştırmanın evreni 581 kişiden oluşmaktadır. 298 kişi örnek büyüklüğü ve %20 yedek (n=60) olmak üzere 358 kişi sistematik örneklem yöntemi ile belirlenmiş ve araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan kırılganlığın belirlenmesinde FRAIL ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler; demografik ve sosyoekonomik özellikler, sağlık durumu, alışkanlıklar ve enstrümental günlük yaşam aktiviteleri (EGYA) ile ilgili özellikler, evde bakım ve sağlık hizmet kullanımı ile ilgili özelliklerden oluşturulmuştur. Veriler, oluşturulan anket formu aracılığıyla 2020 yılı Temmuz – Eylül ayları arasında gerçekleştirilen telefon görüşmeleri ve bireylerin sağlık kayıtlarının incelenmesiyle toplanmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalamalar üzerinden hesaplanırken; bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki iki değişkenli analizlerde ki-kare ve Spearman korelasyon testi ile; çok değişkenli analizlerde geriye doğru adımsal lojistik regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin girişinde ve analizinde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Frailty is defined as a condition that is a person's resistance to stress factors decreases due to a decline in functional capacity and physiological reserve. It is a geriatric syndrome that is currently considered the most problematic reflection of aging of community. This study aims to determine the prevalence of frailty and associated factors among elderly who is given home care services by Bornova Municipality. Materials and methods: The universe of this cross-sectional study consists of 581 elderly. 358 individuals, including 298 sample size and 20% reserve (n = 60), were determined by systematic sampling method and included in the study. The FRAIL scale was used to determine the frailty, which is the dependent variable of this study. Independent variables are composed of demographic and socioeconomic characteristics, health status, habits and instrumental activities of daily living (IADL) characteristics, home care and health service use characteristics. The data collection process was carried out between July and September 2020 through health records review and phone calls. Descriptive findings are presented with numbers, percentages, and averages. Chi-square and Spearman correlation tests were used in bivariate analyzes to evaluate the relationship between dependent and independent variables. A backward stepwise logistic regression analysis was used in multivariate analyzes. SPSS 23.0 program was used to analyze the data.