The effect of the thermomechanical process on microstructure and mechanical properties of (CO25CR15FE20NI40)83AL17 high entropy system
Termomekanik işlemin (CO25CR15FE20NI40)83AL17 sistemindeki yüksek entropili alaşımın mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 683183
  2. Yazar: HÜSEYİN BURAK KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İPEK SELİMOĞLU, PROF. DR. HAKAN GAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AlCoCrFeNi alaşımı çok bileşenli alaşımlardan biridir ve iyi süneklik ve mukavemet kombinasyonu gibi önemli termomekanik özellikleri ile bilinir. Bu yüksek entropi alaşımlı system ayrıca yüksek sıcaklıklarda dayanıklılığa ve iyi basma dayanımına sahiptir. AlCoCrFeNi alaşım sistemi yapısında yüzey merkezli kübik (FCC) ve gövde merkezli kübik (BCC) yapıya sahiptir ve bu çok bileşenlisistem iyi süneklik ve mukavemet kombinasyonu sağlar. Bu çalışma kapsamında, akum ark ergitme ve dökme yöntemi ile üretilen ötektik bileşimdeki (Co25Cr15Fe20Ni40)83Al17 yüksek entropili alaşımının mekanik, termal ve termomekanik işlemlerinin mikroyapı ve sertlik üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Plakalara kriyo haddeleme, soğuk haddeleme (oda sıcaklığında haddeleme) ve sıcak haddeleme (500 C, 750 C and 1000 C) ile farklı tavlama sıcaklıkları (750 C, 1000 C and 1100 C) uygulanmıştır. Kriyo haddeleme sonucunda hedeflenen deformasyonun oldukça altında, maksimum %7 deformasyon elde edilebilmektedir. Soğuk ve sıcak haddeleme sonucunda uygulanan deformasyon sırasıyla %50 ve %60 mertebelerine çıkmıştır. Sınırlı deforme edilebilirlik, XRD sonuçlarına göre uygulanan deformasyonla ötektik FCC-BCC faz karışımındaki artan BCC/B2 içeri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca ötektik faz karışımındaki FCC/ L12 fazının 1000 C üzerinde tavlama ile arttığı gözlemlenmiştir. Maksimum sertlik (412 HV) ise %50 haddelemeden sonra elde edilirken, benzer sertlik değeri (399 HV) 750 C'de %53 deformasyon ile sıcak haddelemede ölçüldü ve bu da 1000 C'ye kadar dinamik yeniden kristalleşmenin belirgin bir etkisinin olmadığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
AlCoCrFeNi alloy is one of the multicomponent alloys and they are known as with their important thermomechanical properties such as good combination of ductility and strength. This high entropy alloy system has also durability at high temperatures and good compressive strength. AlCoCrFeNi alloy system has face centered cubic (FCC) and body centered cubic (BCC) in its structure and this multicomponent system provides good ductility and strength combination. In the scope of this study, it was aimed to analyze the effect of mechanical, thermal and thermomechanical processes on the microstructure and hardness of (Co25Cr15Fe20Ni40)83Al17 eutectic high entropy alloy, which was produced by the vacuum arc melting and casting method. Cryorolling, cold rolling (room temperature rolling) and hot rolling (500 C, 750 C and 1000 C) as well as different annealing temperatures (750 C, 1000 C and 1100 C) were applied to the plates. As the result of the cryorolling, maximum 7% deformation can be attained, which was well below the targeted deformation. The applied deformation has increased to 50% and 60 % as the result of cold and hot rolling, respectively. The limited deformability was attributed to the increased BCC/B2 content in the eutectic FCC-BCC phase mixture with the applied deformation according to XRD results. Moreover, it was observed that the ratio of FCC/L12 phase in the eutectic phase mixture was increased by annealing at or above 1000 C. The maximum hardness (412 HV), on the other hand, was attained after 50% cold-rolling while similar hardness value (399 HV) was measured after 53% hot rolling at 750C indicating the dynamic recrystallization did not have a pronounced affect till 1000C.