Acil serviste intravenöz sıvı verilmesi planlanan hastalarda sıvı yanıtlılığını öngörmede ultrasonografik inferior vena kava, sol ventrikül çıkış yolu ve ana karotis arter ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of sonographic measurements of inferior vena cava, left ventricular outflow tract and common carotid artery in patients planned to be given iv fluid for prediction of fluid responsiveness in emergency department
- Tez No: 683184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil serviste spontan soluyan, 500 cc IV bolus sıvı uygulanması kararı verilen hastalarda; pasif bacak kaldırma (PBK) manevrası ve sıvı bolusu ile sağlanan ultrasonografik hız zaman integrali (VTI), atım hacmi (SV), debi (CO), inferior vena kava kollapsibilite indeksi (İVKKİ), düzeltilmiş karotis akış zamanı (cCFT), karotis kan akışı (CBF) ve elektrokardiyografik akış zamanı (EKGFT) ölçümlerindeki değişikliklerin sıvı yanıtlılığını öngörmedeki başarılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve metodolojik nitelikteki bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Acil Servis hasta bakım alanlarında, Ocak 2020 – Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Acil servise başvuran 18 yaş üstü, hekimi tarafından 500 cc IV bolus %0,9 NaCl solüsyonu verilmesi planlanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalara sıvı bolusundan önce ve sonra PBK uygulanmış olup; PBK öncesi ve sonrası VTI, SV, CO, İVKKİ, cCFT, CBF, EKGFT ölçümleri yapılmış olup, ölçümler ve ölçüm süreleri olgu rapor formuna kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 94 hasta seçildi. 1 hasta aort çapının 4 cm'den büyük olması nedeniyle, 3 hasta apikal 5 boşluk penceresinin görüntülenememesi nedeniyle, 11 hasta VTI ölçümleri yorumlanamadığı için çalışmadan çıkarılarak analizler 79 hasta ile yapıldı. Sıvı bolusu sonrası VTI değerlerinde %15 ve üzeri artış olanlar (n=20, %25) sıvı yanıtlı olarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, sıvı verilme süresi, boy, ağırlık ve toplam vücut suları (TVS) açısından, sıvı yanıtlı ve yanıtsız grupta bir fark saptanmadı. Sıvı yüklemesi sonucu oluşan VTI değerlerindeki değişim ile; vital parametreler, cCFT, CBF ve EKGFT'deki değişimler arasında korelasyon gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objectives: In the present study, we aimed to see the accuracy of ultrasonographic velocity time integral (VTI), stroke volume (SV), inferior vena cava collapsibility index(IVCCI), cardiac output (CO), corrected carotid systolic flow time (cCFT), carotid blood flow (CBF) and corrected flow time via electrocardiography (ECGFT) measurements in detecting fluid responsiveness after administration of passive leg raising (PLR) and fluid therapy on patients admitted to emergency department with spontaneous breathing and 500 ml IV fluid administered for treatment. Methods: The current single-center prospective, observational study was conducted in Department of Emergency Medicine, Ege University from January to September 2020. The inclusion criteria were: age ≥18 years, spontaneously breathing, and had ordered 500 ml 0.9% NaCl fluid replacement by the treating physician. Before and after fluid administration PLR maneuver was performed. VTI, SV, CO, IVCCI, cCFT, CBF, ECGFT were measured and recorded during the procedure. Results: A total of 94 patients were screened for inclusion. Among them, 15 patients were excluded because 3 patients did not have appropriate echocardiographic views, one patient had >4 cm aortic diameter, 11 patients had uninterpretable measurements. Among the included 79 patients were classified according to their hemodynamic response to fluid administration. Responders had a VTI increase of at least 15%. There were no statistically significant differences in age, sex, height, weight, duration of measurements, and total body water (TBW) between the responders and non-responders. Changes in VTI are not correlated with vital signs, cCFT, CBF, and ECGFT after fluid challenge.