Uluslararası veri tabanı eurocrine ile robotik adrenalektominin konvansiyonel laparoskopik adrenalektomi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 683188
  2. Yazar: SAFA VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER MAKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; laparoskopik ve robotik adrenalektominin klinik ve cerrahi sonuçlarını karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Eurocrine cerrahi kayıt sistemine bağlı merkezlere ait verilerin incelendiği geriye dönük bir çalışmadır. Adrenal tümör nedeniyle 2015-2018 yılları arasında laparoskopik cerrahi geçiren ve sisteme verileri girilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Robotik ve laparoskopik adrenalektomi; komplikasyon oranı, açık cerrahiye geçiş oranı ve hastanede kalış süresi açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 46 klinikten 1.030 hastaya robotik veya geleneksel laparoskopik adrenalektomi uygulandı. Ortalama yaş 54 (±14) idi. Hastaların 196 (%19,0)'sına robotik adrenalektomi yapıldı. Clavien-Dindo sınıflamasına göre komplikasyon oranı robotik cerrahi grubunda daha düşüktü (%1,5'e karşın %16,4; p < 0,001). Açık cerrahiye geçiş oranı açısından laparoskopik cerrahi grubu ile robotik cerrahi grubu arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla %2,2 ve %0,5; p = 0,382). Hastanede kalış süresi robotik adrenalektomi grubunda laparoskopik adrenalektomi grubuna göre daha kısaydı (2,2±1,2'ye karşın 3,8±2,9 gün; p < 0,001). Sonuç: Robotik adrenalektomi, laparoskopik adrenalektomiye kıyasla daha düşük komplikasyon oranı ve daha kısa hastanede kalış süresi ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare clinical and surgical outcomes between laparoscopic and robotic adrenalectomy. Methods: This is a retrospective study, which includes data from centres affiliated to the Surgical Registry EUROCRINE. Patients who underwent laparoscopic surgery for adrenal tumours and registered between 2015-2018 were included in the study. Robot-assisted vs. laparoscopic adrenalectomy was compared in terms of complication rate, conversion rate and length of hospital stay. Results: A total of 1.030 patients from 46 clinics underwent robotic or conventional laparoscopic adrenalectomy. Mean age was 54 (±14) years. Robotic adrenalectomy was performed in 196 (19.0%) patients. According to Clavien-Dindo classification, complication rate was lower in the robotic surgery group (1.5% vs. 16.4%, p < 0.001). There was no significant difference between laparoscopic surgery group and robotic surgery group in terms of conversion rate (2.2% vs. 0.5%, respectively, p = 0.382). Length of stay was shorter in the robotic adrenalectomy group compared to the laparoscopic adrenalectomy group (2.2±1.2 vs. 3.8±2.9 days, p < 0.001). Conclusions: Robotic adrenalectomy resulted in a lower complication rate and shorter length of stay, compared to the laparoscopic adrenalectomy.