Sistemik lupus eritematozus tanılı hastaların klinik ve immunolojik özellikleri
Clinical and immunological characteristics of patients with a diagnosis of systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 683189
  2. Yazar: HASİBE BİLGE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Karadeniz Teknik Üniversitesi İmmunoloji Bilim Dalı'nda Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) tanısı ile izlenen olgularda, klinik ve immunolojik özelliklerin incelenerek; yaş, cinsiyet, otoimmun markerlar, biyokimyasal belirteçler, organ tutulumlarının incelenerek, epidemiyolojik ve klinik özelliklerin istatistiksel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, retrospektif, zaman sınırlamalı bir klinik çalışma olarak planlandı. Çalışmaya K.T.Ü Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi İmmunoloji Bilim Dalı'nda 01.06.2012-01.06.2020 tarihleri arasında en az 1 yıl boyunca takip edilmiş olan Sistemik Lupus Eritematozus tanılı hastaların dâhil edilmesi kararı alındı. Çalışmaya 2012 yılında SLE hastalarının tanısında kullanılan SLICC (Systemic Lupus International Collaborating Clinics) kriterlerine göre SLE tanısı ile takip edilen, 18 yaşın üzerinde olup kendilerinden hemogram, biyokimya, otoimmun markerlar çalışılmış olan ve bilgilerine ulaşılabilen, en az 1 yıl boyunca takip edilmiş olan tüm hastalar dâhil edildi. Bu bağlamda çalışmaya belirtilen kriterlere uygun olarak SLE tanısı almış 239 hasta dâhil edilmiştir. Bulgular: SLE tanısı olan 239 hastanın verilerini analiz ettik. Çalışmaya dâhil edilen 239 hastanın ortalama tanı yaşının 35,62 olduğu ve %89,1'inin kadın olduğunu tespit ettik. Hastalardaki en sık klinik bulgunun %81,2 ile eklem tutulumu (artrit veya artralji) olduğunu belirledik. Hastaların %18,4'ünde renal tutulum olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the epidemiological and clinical characteristics statistically by examining the clinical and immunological features of the cases followed up with the diagnosis of Systemic Lupus Erythematosus (SLE) in the Immunology Department of Karadeniz Technical University by examining age, gender, autoimmune markers, biochemical markers, organ involvement. Materials and Methods: The study was planned as a single-center, retrospective, time-limited clinical study. The decision was made to include patients diagnosed with Systemic Lupus Erythematosus who were followed up for at least 1 year between 01.06.2012-01.06.2020 in the Department of Immunology of the K.T.U. Faculty of Medicine, Farabi Hospital. All patients over the age of 18 who were followed up with a diagnosis of SLE according to the SLICC (Systemic Lupus International Collaborating Clinics) criteria used in the diagnosis of SLE patients in 2012, whose hemogram, biochemistry, and autoimmune markers were studied and whose information could be accessed, and who were followed for at least 1 year planned were included. In this context, 239 patients diagnosed with SLE in accordance with the criteria specified in the study were included. Results: We analyzed data from 239 patients with SLE. We found that the average age of diagnosis of 239 patients included in the study was 35.62, and 89.1% of them were women. We determined that the most common clinical finding in patients was joint involvement (arthritis or arthralgia) with 81.2%. It was observed that 18.4% of the patients had renal involvement.