Türkiye'de yoğun AR-GE harcaması yapan şirketlerin AR-GE harcamalarının büyüme ve karlılıklarına etkisi
The impact of R&D expenditures on growth and profitability of companies with intensive R&D expenditure in Turkey
  1. Tez No: 683220
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER EYİBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR MURAT BUKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin yoğun AR-GE harcaması yapan şirketlerinin yaptıkları bu harcamaların şirket karlılığına ve büyümesine etkisinin incelenmesidir. Şirketlerin karlılığı ve büyümesinin genel anlamda iktisadi büyümeye de yol açacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda yoğun AR-GE harcamasına sahip farklı sektörlerden dört şirket seçilmiş, bu şirketlerin 2005-2020 yılları arası faaliyet raporlarından elde edilen AR-GE harcamaları, net satışlar ve faaliyet karı verileri ele alınmıştır. Öncelikle en küçük kareler yöntemi ile AR-GE harcamalarının net satışlar ve faaliyet karına olan etkisi incelenmiş, daha sonra bu parametreler arasında Granger Nedensellik testi yapılmıştır. Elde edilen çıktılar sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of these expenditures made by the companies that make intense R&D spending in Turkey on the profitability and growth of the company. In this context, four companies from different sectors with heavy R&D expenditures were selected and R&D expenditures, net sales and operating profit data obtained from the annual reports of these companies between 2005 and 2020 were discussed. First of all, the effect of R&D expenditures on net sales and operating profit was examined by the least squares method, and then Granger Causality test was performed among these parameters. The outputs obtained were evaluated in the conclusion part.