Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan doktorlarda depresyon, anksiyete düzeyleri ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of depression, anxiety levels and affecting factors in doctors working as research assistants in Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 683249
  2. Yazar: MİKAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Araştırma Görevlisi Olarak Çalışan Doktorlarda Depresyon, Anksiyete Düzeyleri Ve Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Araştırma Görevlisi Olarak Çalışan 283 Doktor gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar bir defa kesitsel olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılar Beck Depresyon Ölçeği (Beck-D), Beck Anksiyete Ölçeği (Beck-A) ve Sosyodemografik Veri Formu doldurmuşlardır. Çalışmamızda, kadın araştırma görevlisi doktorların, sosyal etkinliklere yeterince katılamadığını düşünenlerin, branşı dışında ihtisas yapmak isteyenlerin, uzmanlık eğitimini sürdüğü branşı bırakmayı düşünenlerin, günde ortalama 30'dan fazla hasta bakanların, çalışma ortamındaki fiziki şartların yeterli olmadığını düşünenlerin, nöbet sayısının kabul edilebilir düzeyin üstünde olduğunu düşünenlerin, ihtisas dalının ülkemizdeki geleceğini kötü olarak görenlerin, mevcut iş yerinden memnun olmayanların, meslektaşlarından yeterince destek görmediğini düşünenlerin, çalışma ortamındaki amir/öğretim üyeleri/kıdemlileri ile uyum içerisinde çalışamadığını düşünenlerin, amir ve çalışma arkadaşlarınca yapılan işin takdir edilmediğini düşünenlerin, klinikteki çalışma koşullarını zor olarak tanımlayanların, mevcut işyerinde hasta veya hasta yakını tarafından tehdide maruz kalanların, psikiyatrik ilaç kullananların BD ve BA puanları daha yüksek bulunmuştur. Araştırma görevlisi doktorlardaki depresyon ve anksiyete düzeylerinin, birçoğu değiştirilebilir ve düzenlenebilir şartlar ve koşullar ile korelasyon göstermesi hipotezimle tutarlı bir sonuç ortaya koymuştur. Elden geldiğince şartların iyileştirilmesi bizlerin ruhsal anlamda yararına sonuçlar doğuracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; Evaluation of Depression, Anxiety Levels and Affecting Factors in Doctors Working as Research Assistants in Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital. 283 physicians working as research assistants in Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital participated in our study voluntarily. Participants were evaluated cross-sectionally once. Participants filled out the Beck Depression Scale (Beck-D), Beck Anxiety Scale (Beck-A) and Sociodemographic Data Form. In our study, those who think that they cannot participate in social activities sufficiently, those who want to specialize outside their branch, those who intend to leave their specialty training, those who examine more than 30 patients per day, who think that the physical conditions in the working environment are not sufficient, those who think that the number of shifts are above the acceptable level, those who see their future as bad, those who are not satisfied with their current workplace, those who think they do not receive enough support from their colleagues, those who think that they cannot work in harmony with their supervisors / faculty members / seniors in the working environment, those who think that the work done by their supervisors and colleagues are not appreciated, those who define the working conditions in the clinic as difficult, those who were threatened by the patient or their relatives and those using psychiatric drugs BD and BA scores were found to be higher. It is consistent with my hypothesis that the levels of depression and anxiety in research assistant physicians correlate with circumstances and conditions, many of which can be modified and regulated. It was thought that improving the conditions as much as possible would produce results that would benefit us spiritually.