COVID-19 hastalarında d-dimer ve pulmoner arter çapı ölçümlerinin hastalık progresyonu ve mortalite üzerine etkisi
The effect of d-dimer and pulmonary artery diameter measurements on disease progression and mortality in COVID-19 patients
- Tez No: 683268
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA EMEL ERYÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Şiddetli COVID-19' un patogenezinde koagülopatinin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Çin kohort çalışmalarında, sağ kalımla ters orantılı olan yüksek D-dimer seviyeleri bildirilmiştir. Bununla birlikte, etnisitenin trombotik risk üzerinde önemli etkileri vardır. Bu çalışmadaki amacımız, COVID-19' lu Türk hastalarda D-dimer ve pulmoner arter çapı ölçümlerinin hastalık prognozu ve mortalite üzerine etkisini saptamaktır. Yöntem: Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Bu amaçla, hastanemize başvuran on sekiz yaş üzeri ve COVID-19 PCR testi pozitif olan bireyler çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaş 54 (min- maks 20-95) olan 226 hasta (127 erkek ve 99 kadın) dahil edildi. Who evrelemesine göre 75 (33.2%) hasta, Siddiqi ve arkadaşlarının önerdiği evrelemeye göre 67 (29.7%) hasta progrese oldu. Hastaların 205' i (90.71%) taburcu olurken 21 hasta (9.29%) hayatını kaybetti. Pulmoner arter çapı medyan değeri 25.9 mm (min-maks 18.21-35.9) olarak görüldü. Pulmoner arter çapı ölçümü 64 (%28.96) hastada anormal geniş olarak ölçüldü. Pulmoner arter çapı anormal olarak artan hastaların artmayanlara göre (%43.75 vs %29.94 p=0.049), Who evreleme sisteminde anlamlı derecede progrese oldukları ve bu hastaların mortalitesinin istatistiksel olarak anlamlı derecede artmış olduğu bulundu. (%18.75 vs %5.73 p=0.003 OR:3.79 %95 GA 1.37-10.77). Mortaliteyi öngörmek için yapılan ROC analizinde D-dimer için AUC değeri %82.25 (%95 GA %74.8- %89.71) bulundu. D-dimer için kestirim değeri 3.25 mg/L ve üzerinde kabul edildiğinde spesifite %94.15, sensivite %33.33, correctly classified %88.5, pozitif LR 5.69, negatif LR 0.71 olarak hesaplandı. Sonuçlar: Sonuç olarak, Çin ve Avrupa kohortlarına benzer şekilde, Türk popülasyonunda da COVID-19' lu hastalarda, artmış D-dimer ve pulmoner arter çapı ölçümleri hastalık progresyonu ve mortaliteyi arttırır. Bu değer, D-dimer için 3.25 mg/L ve üzerinde en anlamlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Coagulopathy is thought to play an important role in the pathogenesis of severe COVID-19. High D-dimer levels have been reported in Chinese cohort studies, which are inversely correlated with survival. However, ethnicity has significant effects on thrombotic risk. Our aim in this study is to determine the effect of D-dimer and pulmonary artery diameter measurements on disease prognosis and mortality in Turkish patients with COVID-19. Method: The study was designed retrospectively. For this purpose, individuals over the age of eighteen years old and with positive COVID-19 PCR test were included in the study. Results: The study included 226 patients (127 male and 99 female) with a mean age of 54 (min-max 20-95). Seventy-five (33.2%) patients progressed according to the Who staging and 67 (29.7%) patients according to the staging suggested by Siddiqi et al. while 205 (90.71%) of the patients were discharged, 21 patients (9.29%) died. The median value of pulmonary artery diameter was 25.9 mm (min-max 18.21-35.9). Pulmonary artery diameter measurement was abnormally increased in 64 (28.96%) patients. It was found that patients with abnormally increased pulmonary artery diameter progressed (43.75% vs 29.94% p = 0.049) significantly in the Who staging system and the mortality of these patients was statistically significantly higher than those who did not. (18.75% vs 5.73% p = 0.003 OR: 3.79 95% CI 1.37-10.77). In the ROC analysis performed to predict mortality, the AUC value for D-dimer was found to be 82.25% (95% CI 74.8% -89.71%). When the cut-off value for D-dimer was accepted as 3.25 mg/L and above, the specificity was calculated as 94.15%, sensitivity 33.33%, correctly classified 88.5%, positive LR 5.69, negative LR 0.71. Conclusions: As a result, increased D-dimer and pulmonary artery diameter measurements increase disease progression and mortality in patients with COVID-19 in the Turkish population, similar to the Chinese and European cohorts. This value was found to be the most significant for D-dimer at 3.25 mg / L and above.