COVID-19 geçiren hastaların depresyon, anksiyete, uyku kalitesi ve biyolojik ritimlerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of depression, anxiety, sleep quality and biological rhythm of COVID-19 patients with healthy controls
- Tez No: 683334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 geçiren hastaların depresyon, anksiyete, uyku kalitesi ve biyolojik ritimlerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi COVID-19 kliniklerine başvuran, PCR testi ve klinik bulgular ile COVID-19 tanısı konulan 60 yatan hasta ve tedavisi evde yürütülen 63 hasta olmak üzere toplam 123 hasta ile hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyet özellikleri olan 124 kişilik sağlıklı kontrol grubu olarak toplam 247 kişi alındı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu (DASÖ-21), Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulandı. Ayrıca COVID-19 hastalığına ilişkin özellikler ile tat veya koku bozukluğu açısından semptom sorgulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the depression, anxiety, sleep quality, and biological rhythms of COVID-19 patients. A total of 123 patients included 60 inpatients and 63 patients whose treatment was carried out at home, who were diagnosed by PCR test and clinical findings, who applied to Kafkas University Faculty of Medicine Health Research and Practice Hospital COVID-19 clinics, were included in the study. Furthermore, as a healthy control group of 124 people with similar age and gender characteristics to the patient group, 247 people were included in the study. Sociodemographic data form, Depression Anxiety and Stress Scale-21 (DASS-21), Biological Rhythms Interview for Assessment in Neuropsychiatry (BRIAN), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were applied to the participants. In addition, symptoms of COVID-19 disease were questioned in terms of taste or smell disorders.