Dicle Havzasındaki meteorolojik kuraklık trendinin yenilikçi şen yöntemi ile belirlenmesi
Determination of meteorological drought trend in Tigris River Basin with innovative trend analysis method
  1. Tez No: 683335
  2. Yazar: LATİF DOĞAN DİNSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin en önemli su havzalarından olan Dicle Havzası'ndaki dokuz meteoroloji gözlem istasyonuna ait Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)'den temin edilen aylık toplam yağış verileri ile 3, 6, 12 ve 24 aylık zaman ölçeklerinde (SYİ-3, SYİ-6, SYİ-12, SYİ-24) Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SYİ) yöntemi kullanılarak elde edilen kuraklık indis değerleriyle bölgenin kuraklık analizi yapılmıştır. Farklı zaman ölçeklerinde elde edilen indis değerlerinin trend analizinde Yenilikçi Şen Yöntemi (Innovative Trend Analysis-ITA) kullanılmıştır. Çalışmada, farklı zaman ölçeklerinde ve ele alınan istasyonlarda en uzun kurak dönem SYİ-24'te 158 ay olarak 17950-Cizre istasyonunda görülmüştür. En yüksek kurak dönem meydana gelme oranı SYİ-12'de 17920-Yüksekova istasyonunda %58 olarak belirlenmiştir. 3, 6 ve 24 aylık zaman ölçeklerinde, en yüksek Aşırı Kurak (AK) durum oluşma yüzdesi 17846-Maden istasyonunda olurken, 12 aylık zaman ölçeğinde ise 17280-Diyarbakır istasyonunda meydana gelmiştir. ITA yöntemi ile yapılan trend analizine göre 17846-Maden istasyonu için tüm zaman ölçeklerinde“çok güçlü”bir azalma trendi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monthly total precipitation data obtained from the Turkish State Meteorological Service (Turkish acronym is MGM) for nine meteorological stations located in the Tigris Basin, one of the most important basins of Turkey, are used. Drought index values of 3, 6, 12 and 24-month time scales are determined by the Standardized Precipitation Index (SPI) method. After that, Innovative Trend Analysis (ITA) method is used to determine the trend of the index values. The result of the study show that the longest dry period is determined as 158 months in SPI-24 for 17950-Cizre station. The highest percentages of occurrence for extreme drought conditions are determined at 17846-Maden station for the 3, 6 and 24-month time scales, and at 17280-Diyarbakır station for the 12-month time scale. The highest percentage of occurrence of drought period is determined as 58% at 17920-Yüksekova station on a 12-month time scale. According to ITA results, a“very strong”decreasing trend is detected at all time scales for the 17846-Maden station.