Yurtta ve ailesinin yanında kalan lise öğrencilerinin yaşam anlam ve amaçları ile ruhsal belirtileri ve psikolojik ihtiyaç durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between meaning and purpose of life, mental symptoms, and psychological needs in HİGH school students living in dormitories and with their families
  1. Tez No: 683378
  2. Yazar: CEYDA İNCİ SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma yurtta ve ailesinin yanında kalan lise öğrencilerinin yaşam anlam ve amaçları ile ruhsal belirtileri ve psikolojik ihtiyaç durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Çankırı ilindeki lise öğrencileri (N=9746), örneklemi ise, dahil edilme kriterlerini taşıyan öğrenciler oluşturmuştur (N=858). Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Yaşamın Anlam ve Amacı Ölçeği (HAVAÖ), Yeni Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği (YPİDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik olarak yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U, regresyon ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin yaşam anlam ve amaçları, ruhsal belirti ve psikolojik ihtiyaç puanlarının orta düzeyde olduğu, yurtta veya ailesinin yanında kalmanın bu durumları etkilemediği saptanmıştır. Sosyodemografik özelliklere göre; kadınların, sigara ve alkol kullananların, kronik bir hastalığı olan, çok çocuklu ailede yaşayan aile içi ilişkilerinde sorun yaşayan, ilgisiz, kayıtsız ve tutarsız anne baba tutum algısı olan, fiziksel bir kavgaya dahil olan öğrencilerin HAVAÖ alt boyutlarından hayatın anlamsızlığı ve amaç yoksunluğu ve KSE puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin KSE, HAVAÖ, YPİDÖ puanları arasındaki korelasyon analizinde önemli ilişkiler olduğu, hayatın anlam ve amacı azaldıkça, ruhsal belirti gösterme düzeylerinin ve psikolojik ihtiyaçların arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışma lise öğrencilerinin hayatlarında önemli anlam ve amaçlarının olmasının, ruhsal sağlık durumlarını belirlemede önemli bir etken olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan, lise öğrencilerinin ruhsal olarak koruyucu ve geliştirici sağlık uygulamalarına öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the relationship between meaning and purpose of life, mental symptoms, and psychological needs in high school students living in dormitories and those living with their families. The study's population consisted of high school students in Çankırı the 2019-2020 academic year (N = 9746). Sample of the study included all students who met the inclusion criteria (N = 858). The data were collected using Personal Information Form, The Brief Symptom Inventory (BSI), The Meaning and Purpose of Life Scale (MPLS), and the New Needs Assessment Questionnaire (NNAQ). Data were analyzed using descriptive statistics (percentages, means, and standard deviation), Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, and regression and correlation analyses. In this study, it was found that the students' scores on the meaning and purposes of life, mental symptoms, and psychological needs tools were moderate, and that living in dormitories or with families did not affect these scores. According to the socio-demographic variables, the students who are female, smoked or consumed alcohol, have a chronic disease, are living in a multi-child family, have difficulties in their familial relationships, have a history of physical altercations, and whose parents' attitudes are perceived to be indifferent and inconsistent have higher scores on the meaninglessness of life and lack of purpose subscales of the MPLS and on the BSI. The correlation analysis found significant relationships between the students' BSI, MPLS, and NNAQ scores. Their levels of psychological symptoms and psychological needs increased as their meaning and purpose of life decreased. In conclusion, this study found that meaning and purpose of life are key factors in determining the mental health status of high school students. Therefore, in promoting protective mental health practices in high school students, these factors should be a top priority.