Gündelik hayat pratiklerinin kurgusal fotoğrafta kullanımı
The use of everyday life practices in staged photography
  1. Tez No: 683387
  2. Yazar: YASEMİN GÖKÇE SOYDABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDAN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gündelik hayat; sıradan, önemsiz, varlığını içselleştirdiğimiz ve artık üzerine düşünmeden yaptığımız davranışların tümünü işaret eden bir kavramdır. Henri Lefebvre gibi çağdaş sosyologlar tarafından detaylı araştırmaların yapıldığı gündelik hayat sosyolojisi, sanatçılar tarafından da irdelenen bir konu olmaya başlanmıştır. Özellikle avangard sanat akımlarında rastladığımız bu duruma günümüz sanatçılarının ilgisi devam etmektedir. Fotoğrafın doğası gereği kendi tarihi içerisinde gündelik hayata dair içerikler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Gündelik hayata, belgesel fotoğraftan basın fotoğrafına kadar geniş bir yelpazede rastlamak mümkündür. Biz bu çalışmada; bireylerin sıradan anlarını ve davranışlarını içeren kurgusal fotoğraflara odaklanacağız. Burada hedefimiz bir fotoğrafçının kolaylıkla sokağa çıkıp sıradan anları fotoğraflayabilecekken neden bu anları kurgulama ihtiyacı duyduğuna cevap bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Everyday life is a concept pointing to all usual, insignificant, interiorized behaviors that we do without thinking anymore. Sociology of everyday life, which has been thoroughly researched by sociologists such as Henri Lefebvre, has also become a subject studied by artists. Contemporary artists continue to be interested in the subject, which we encounter especially through avant-garde art movements. Inherently to photography, we frequently meet content on everyday life throughout its history. It is possible to find everyday life in a wide umbrella extending from documentary to press photography. In this study we are going to focus on staged photographs about ordinary moments and behaviors of individuals. Our aim is to answer the question why a photographer, although it is possible to go out on the street and capture ordinary moments, feels the need to restage these moments.