Ampiyem tanısı almış hastalarda LCI (Lung Clearance Index) yönteminin tanı ve takipte kullanımı, tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Use of LCI (Lung Clearance Index) method in diagnosis, follow-up and evaluation of the effect on treatment in patients diagnosed with empyema
  1. Tez No: 683386
  2. Yazar: MEHMET CİHAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Ampiyem, akciğer enfeksiyonlarına ikincil olarak, tek veya çift taraflı eksüdatif tipte plevral efüzyon oluşması durumudur. Klinikte en sık görülen bulguları düşmeyen ateş, öksürük, göğüs ağrısı ve dispnedir. Tanı radyolojik ve mikrobiyolojik olarak koyulur. Tedavisinde etkene yönelik geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır ve kimi zaman cerrahi protokoller uygulanır. Solunum fonksiyon testleri, akciğerlerin fonksiyon ve hacimlerinin ölçülmesi, hastalıklarının tanısının koyulması ve derecelendirilmesi ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılan tarafsız testlerdir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, ampiyem tanısı ile tedavi edilen hastalarda solunum fonksiyon testleri ile akciğer fonksiyonlarını ve hacmini değerlendirmeyi planladık. Kliniğimizden takipli 21 çocuk hasta ve 40 kontrol çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, geçirilmiş akciğer hastalığı öyküsü, fizik muayene bulguları, tanı yöntemi, tedavi yöntemi, spirometri ve LCI yöntemi ile akciğer solunum fonksiyonları değerlendirilerek kaydedildi ve normal referans değerler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 21 hastanın 7'si (%33.3) kız, 14'ü (%66.6) erkek olup ortalama yaşları 9.4 ±4.5 yıldı. Ampiyem tanısı alan hastaların en sık başvuru bulguları sırasıyla yüksek ateş (%95.2), takipne (%85.7) ve öksürüktü (%85.7). Ateş süreleri ortalama 5.85 ±3.11 gündü. Ampiyem lokalizasyonu; hastaların 9 (%42.9) tanesinde sağda, 8 (%38.1) tanesinde solda ve 4 (%19) tanesinde bilateraldi. Spirometrik incelemede ortalama FEV1% 93.76 ±11.78, ortalama FEV1 z skoru -0.24 ±0.79 olup anlamlı spirometrik bozukluk gözlenmedi. Hastaların ortalama LCI %2.5 değeri 7.50 ±0.72 olup kontrol grubu LCI değerine göre (6.97 ±0.75) istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p: 0.003). Sonuç: Ampiyem sebebiyle yatarak tedavi alan hastaların uzun dönem takiplerinde spirometri ile saptanamayan havayolu hastalığı geliştiği ve LCI yönteminin, solunum yolu hastalıklarını tespit etmede spirometriden daha üstün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Empyema is a unilateral or bilateral exudative type pleural effusion secondary to lung infections. The most common clinical findings are persistent fever, cough, chest pain and dyspnea. The diagnosis is made radiologically and microbiologically. Broad spectrum antibiotics are used in its treatment and sometimes surgical protocols are applied. Pulmonary function tests are neutral tests used in measuring the function and volume of the lungs, diagnosing and grading diseases, and evaluating the response to treatment. Materials and methods: On our study, we aimed to evaluate lung functions and volumes with pulmonary function tests in patients treated with the diagnosis of empyema. 21 children previously diagnosed with empyema and 40 controls were included in study with follow-up from our clinic. All patients evaluated by their demographic data, history of previous lung disease, physical examination findings, diagnostic method, treatment method, spirometry and LCI measurements performed in all patients and compared to normal reference values. Findings: Of the 21 patients included in the study, 7 (33.3%) were female and 14 (66.6%) were male, and their mean age was 9.4 ±4.5 years. The most common presentation findings of patients diagnosed with empyema were high fever (95.2%), tachypnea (85.7%), and cough (85.7%), respectively. Duration of fever was 5.85 ±3.11 days on average. Empyema localization; It was bilateral in 9 (42.9%) of the patients on the right, 8 (38.1%) on the left, and 4 (19%) of them. In spirometric examination, the mean FEV1 was 93.76 ±11.78%, the mean FEV1 z score was -0.24 ±0.79, and no significant spirometric disorder was observed. The mean LCI value of the patients was 7.50 ±0.72, which was statistically significantly higher than the control group (6.97 ±0.75) (p: 0.003). Conclusion: In the long-term follow-up of patients who received inpatient treatment for empyema, airway disease that could not be detected by spirometry developed and LCI method was found to be superior to spirometry in detecting airway diseases.