Ottoman corsairs in the Central Mediterranean and the slave trade in the 16th century
Orta Akdeniz'de Osmanlı korsanları ve 16. yüzyılda köle ticareti
- Tez No: 683402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, 16. yüzyıl Akdeniz'inde Osmanlı korsanlarını ve onların köle ticaretindeki yerini analiz etmekte ve I. Süleyman döneminde Orta Akdeniz'de gelişen korsan faaliyetlerine odaklanmaktadır. Tarih yazımı, korsanları esasen Habsburg İmparatorluğu'na karşı verilen mücadelede Donanma-yı Hümâyûn'a eklemlenmiş bir savaş makinesi olarak kabul etmiştir. Dahası, araştırmacılar Osmanlı ve Habsburg hanedanları arasındaki mücadeleyi politik açıdan değerlendirirken korsanlık kavramı araştırmaları sosyal ve ekonomik değerlendirmeden yoksun kalmıştır. Bu nedenle, bu çalışma ağırlıklı olarak Osmanlı Devleti için yürütülen köle ticareti bağlamında yeniden değerlendirmek üzere Osmanlı korsanlarını sosyal ve ekonomik yönlerden incelemektedir. Çalışmada korsan faaliyetlerinden kaynaklı Osmanlı-Venedik anlaşmazlıkları da arşiv belgeleriyle incelenmektedir. İtalyan sahilleri ve adaları dönem boyunca doğrudan tehditlere hedef olmuş ve bunun sonucu olarak da pek çok kişi köleleştirilerek köle pazarlarında satılmıştır. Her ne kadar İber yarımadası ve Kuzey Afrika sahillerindeki korsan faaliyetleri incelenmiş olsa da Adriyatik'teki korsan varlığı araştırmacıların daha fazla ilgisine muhtaçtır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Ottoman corsairs and their role in the slave trade in the 16th century Mediterranean, and it concentrates on the corsair activity around the central Mediterranean during Suleiman I's reign. The historiography chiefly emphasizes the corsairs as an apparatus, a war-machine of the Imperial Navy (Donanma-yı Hümâyûn) against the Habsburg Empire. Moreover, scholars have given their primary attention to the political rivalry between the Habsburg and the Ottoman households, and the corsair concept lacks a social and economic consideration. Therefore, this study predominantly reevaluates this approach by focusing on the Ottoman corsairs' social and economic aspects, such as the slave trade carried out for the Sublime Porte. The research investigates the Ottoman-Venetian disputes due to the corsair activities through archival documents. Southern Italy and Sicily, under Habsburg rule, were open to direct threats throughout the constant wars between Spain, France, and the Ottoman Empire, and many people were reduced to slavery and sold in slave markets. Although the corsair activity around the Iberian-peninsula and the North Africa have been examined, the Adriatic coast should need more recognition by the researchers.