Damızlık boğa spermasının servikal mukus penetrasyon yeteneğinin değerlendirilmesi
Evaluation of cervical mucus penetration ability of breeding bull's semen
  1. Tez No: 683403
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DAŞKIN, PROF. DR. ALEV GÜROL BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez çalışmasının amacı, boğa spermalarının servikal mukus penetrasyon testi (SMPT) ile değerlendirilerek sonuçlarının kinetik parametreler, mitokondriyal membran potansiyeli, plazma membran ve akrozom bütünlüğü ile korelasyonunun belirlenmesidir. İnsanlarda rutin olarak kullanılan SMPT, tez çalışmasında nispeten yeni bir yöntem olan payet yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Elde edilecek olan sonuçlar doğrultusunda boğa sperması üretim istasyonlarında da rutin kullanıma uygunluğunun ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmada 140 farklı ejakülata ait dondurulmuş sperma numuneleri kullanılmıştır. Servikal mukus draminski dedektörü ile kızgınlıkları belirlenen dişilerden toplanarak, uzama değerinin tespit edilmesi amacıyla Spinnbarkeit testine tabi tutulmuşlardır. Payetler 15,0-17,5 mm (PA1), 32,5–35,0 mm (PA2) ve 50,0-52,5 mm'ler (PA3) olmak üzere penetrasyon aralıklarının belirlenmesi amacıyla işaretlenmiştir. İşaretli payetler steril tüpler içerisindeki sperma numuneleri ile 37 ℃'de 45 dk inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonrasında spermatozoonları bulundukları noktada tespit etmek amacıyla örnekler sıvı azot buharında dondurulmuştur. Belirlenen aralıklardaki spermatozoonlar total motilite (TM) bakımından değerlendirilmiş, sonrasında PA3 aralığına ulaşabilen spermatozoon yüzdeleri hesaplanarak kaydedilmiştir. Her üç PA bölgesinde de en yüksek spermatozoon varlığı gösteren numuneler >%50 TM değerine sahip olanlardır. Bu durum PA1 ve PA2 bölgelerinde %40-%50 ve %50 grubunda %37,73, PA3 %40-%50 grubunda %40,96 ve PA3 %50 grubunda %65.00, PA3 %40-%50 grubunda %58,94 ve PA3 %50; %56,91, PA3 %40-%50; %47,68 ve PA3 %50; %73,95, PA3 %40-%50; %65,02 ve PA3 %50; %27,45, PA3 %40-%50; %23,40 ve PA3 %50, PA3 %40-%50 ve PA3 %50 grubunda fark belirlenmiştir. Doğrusallık (STR) kinetik değerinde ise (PA3 >%50; %69,55, PA3 %40-%50; %71,66 ve PA3
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis; to evaluate bull sperm motility and viability using cervical mucus penetration test (SMPT) determination of correlation of results with computer-assisted sperm analysis (CASA) kinetic parameters, mitochondrial membrane potential, plasma membrane and acrosome integrity. SMPT, which is routinely used in humans, has been applied using the sequin method, a relatively new organisation in this study. It is aimed to demonstrate the suitability for routine use in bull stations. In this study, 140 different ejaculate frozen semen samples were used. Cervical mucus, which was subjected to the Spinnbarkeit test to determine the elongation value, was collected from females whose estrus was determined with a draminski detector. Straws are marked 15.0-17.5 mm (PA1), 32.5-35.0 mm (PA2) and 50.0-52.5 mm (PA3) to determine the penetration ranges. Marked straws were left for 45 minutes of incubation at 37 ° C with semen samples in sterile tubes. After incubation, samples were frozen in liquid nitrogen vapour to detect spermatozoa at their location. First of all, spermatozoa in specified ranges were evaluated in terms of total motility (TM and Percentages of spermatozoa reaching PA3 range were calculated and recorded. Samples with the highest presence of spermatozoa in all three PA regions are those with a TM value of> 50%. There is no significant difference between the 40% -50% and 50% group, 40.96% in the PA3 40-50% group and 69.01% in the PA3 50% group, 58.94% in the PA3 40-50% group, and 30.77% in the PA3 50%; 56.91%, PA3 40-50%; 47.68% and PA3 50%; 73.95%, PA3 40% -50%; 65.02% and PA3 50%; 27.45%, PA3 40-50%; 23.40% and PA3 50%, PA3 40% -50% and PA3 50% group. In linearity (STR) kinetic value (PA3> 50%; 69.55%, PA3 40% -50%; 71.66% and PA3