Kolerektal kanserde Human Papilloma Virus araştırılması
Human Papilloma Virus (HPV) investigation in colorectal cancer
- Tez No: 683416
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kolorektal kanser dünya üzerindeki kanserle ilişkili ölümlerin en sık üçüncü sebebidir. Papillomavirüs'ler insanlar ve hayvanlarda birçok papillamatöz proliferasyona sebep olmaktadırlar. Bu çalışmada, HPV enfeksiyonu ve kolon neoplazmaları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemek için kolorektal kanser dokusu, kolorektal normal mukoza ve benign adenomatöz polip'lerde insan papillomavirüsü (HPV) varlığının araştırılması ve genotiplerinin belirlenmesi amaçlandı. Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Patoloji Bölümü'nde Ocak 2014- Ocak 2017 tarihleri arasında toplanan 53 (% 43.8) kolorektal adenokarsinom parafinli doku örneği, 35 (% 28.9) kolorektal kanser tanısı konulan hastalara ait kolorektal dokunun kanser hücresi olmayan güvenli bölgesine ait parafinli doku örnekleri ve 33 (% 27.3) adenomatöz polip içeren parafinli doku örnekleri olmak üzere toplam 121 örnek çalışma kapsamına alındı. Yüzde 10'luk formalin ile fikse edilmiş ve doku takibi süreci sonrası parafine gömülü halde Patoloji Laboratuvarı arşivinde saklanan dokulardan hazırlanan kesitlerden alınan örnekler HPV DNA varlığı ve genotipi multiplex gerçek zamanlı- PCR yöntemi kullanılarak araştırıldı. Çalışma kapsamına alınan kolorektal kanser hastalarının 10'unda (% 18.9) HPV DNA varlığı saptandı. Bu hastaların 7'sinde (%70) HPV-tip 16, 2'sinde (%20) HPV-tip 39 tek olarak ve birinde (%10) de HPV16 ile HPV-13 tipleri birlikte saptandı. Adenömatöz polip örneklerinde ve kontrol grubu örneklerinin hiçbirinde HPV DNA saptanmadı (p=0.0001). Proksimal bölgedeki kolorektal kanserlerin 1'inde (%4.5), distal'dekilerin 5'inde (%41.7), rektum'dakilerin 4'ünde (%21.1) HPV DNA varlığı saptandı. Kolorektal kanserlerin saptandığı anatomik bölge ile HPV DNA varlığı arasında istatistiksel olarak farklılık saptandı (p=0.029). Çalışmamız HPV'nin glandüler kolorektal mukozayı enfekte edebileceğini ve HPV ve kolorektal kanser arasında olası bir ilişki olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The colorectal cancer is the third most common cause of malignancies deaths in the world. In addition, the Papillomaviruses cause various papillamatous proliferation in humans and animals. The aim of this study is to find if there is any relationship between HPV infection and colon neoplasms, and for this purpose, we investigated the diversity of human papillomavirus (HPV) genotypes in malignant, benign adenomatous polyps and colorectal normal mucosa. This study included 121 colorectal specimens, and collected between January 2014 and January 2017 in the Department of Pathology in Şahinbey Research and Practice Hospital, the Faculty of Medicine of Gaziantep University. There were 53(43.8%) as sporadic colorectal adenocarcinoma tissue, also 35 (29%) specimens from the safe margins mucosa taken from the same colorectal cancer patient, in addition to 33(27.3%) specimens from other different patients with colorectal adenomatous polyps. All the specimens were stored within formal formalin (buffered neutral aqueous solution 10%) in the material archive of the pathology laboratory. In these samples, the presence of highrisk HPV DNA genotypes investigated by using Multiplex Real-Time PCR. HPV DNA seen in 10 (18.9%) cases of colorectal cancer patients. Seven (70%) patients of them were HPV-type 16, 2 (20%) were HPV-39 infection single infections, and only 1(10%) case was HPV16 and HPV-13 types were detected together at the same patient as a double infection. HPV DNA was not determined in the both samples of adenomatous polyps and the control groups (p=0.0001). The positive HPV DNA colorectal cancers specimens distributed in the proximal part of the colon in one patient (%4.5), in the distal colon were five cases 5 (%41.7), and four cases in the rectum 4 (%21.1) were diagnosed. The statistical differences of HPV DNA presence in the colorectal cancer spisemens depending on the anatomic region were noticed (p=0.029). Our study demonstrates that HPV may infect the glandular colorectal mucosa and suggests a possible association between HPV and colorectal cancer.