HL-1 hücrelerinde demir fazlalığının T-tipiCA+2 kanal akımlarına akut ve kronik etkileri
The acute and cronic effects of iron overload on T-TYPE CA+2 channels in HL-1 cells
  1. Tez No: 683415
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİLMİ BURAK KANDİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Demir insan vücudunda en çok bulunan metaldir ve birçok fizyolojik süreçte (hemoglobin, demir içeren enzimlerin yapısında bulunur) rol oynamaktadır. Vücutta demirin absorbsiyonu, depolanması ve dağılımı sıkı kontrol altındadır. Demir homeostazının değiştiği hemokromotosiz gibi metabolik bozukluklarda fazla demir kalp gibi önemli organlarda depolanır. Bu durumda örnek olarak, demir toksisitesinin gözlendiği talasami majör hastalarında, erken dönemde atrial dilatasyon ve disfonksiyona ve daha sonrasında ise ventriküler disfonksiyona yol açtığı rapor edilmiştir. Kalpte demir fazlalığından aksiyon potansiyeli morfolojisinin etkilendiği bilinmektedir. Ancak, gelişen bu elektrofizyolojik değişikliklerin mekanizması tam olarak aydınlatılmamıştır. Kalpte T-tipi Ca+2 kanal akımlarının akut ve kronik demir yüklemesinden nasıl etkilendiği de bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında atrial kökenli, L- ve T-tipi Ca+2 kanallarını endojen olarak eksprese HL-1 hücrelerinden tüm hücre yama kıskacı metodu kullanılarak akım kayıtları alındı. Hücrelere demir yüklemesi için in vitro koşullarda hücre dışı ortama FeCl3 eklendi ve T-tipi Ca+2 kanal kinetiklerine akut ve kronik (24-48 saat) etkisi incelendi. Elde ettiğimiz bulgulara göre 48 saat demir yüklemesi L- ve T-tipi Ca+2 kanal ekspresyonlarını değiştirmedi. Akut demir uygulaması (150 μM, 3 dk) T-tipi Ca+2 kanal akımlarını değiştirmedi. Ancak demir yüklemesi süre (24 ve 48 saat) ve konsantrasyon (300, 600 μM) bağımlı olarak aksiyon potansiyeline etkili olabilecek T-tipi Ca+2 kanal akımlarını azalttı. Bu tezden elde edilen hücresel elektrofizyolojik sonuçlar kalp gibi komplike sistemlerin demir toksisitesine verdikleri yanıtın mekanizmasının anlaşılmasına ve yeni potansiyel tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Iron is the most abundant transition metal in the human body and plays substantial role in many physiological processes (part of the hemoglobin structure and iron containing enzymes). In human body, absorption, storage and distribution of iron is tightly regulated. Dysregulation of iron hemostasis in metabolic disorders such as hemochromatosis may lead to deposition of excess iron in vital organs including the heart. In this condition, atrial dilatation and dysfunction have been reported to be earlier markers followed by depressed ventricular function of iron toxicity in patients with thalassemia major. It has been shown that cardiac action potential morphology can be affected with iron overload. However, the mechanism involved in these electrophysiological parameters has not been resolved. The knowledge regarding the direct electrophysiological effects of acute and chronic iron overload and its mechanism on the natively expressed cardiac T-type Ca2+ channel (Cav 3.1, Cav 3.2) is still lacking. In this thesis, mice atrium derived HL-1 cells was used which exhibit both L- and T-type Ca2+ channel endogenously. Using whole cell patch clamp, voltage dependent channel currents were obtained. The acute and chronic (24-48 hours) effect of in vitro FeCl3 treatment on T-type channels kinetics was observed. 48 hours of iron overloading did not alter the expressions of L- and T-type Ca2+ channels. Acute iron exposure (150 μM, 3 min) did not change T-type Ca2+ channel currents. However, iron overload reduced T-type Ca2+ channel currents in a time (24 and 48 hours) and concentration (300, 600 μM) dependent manner that could potentially effect action potential. All the electrophysiological results obtained from this study will help to clarify the complex response mechanisms involved such as heart in iron toxicity.