Trakya'nın geleneksel kutlamaları, şenlikleri ve görsel kimliği (Bocuk, Kalogeros, Koleda, Anastenaria, Kukeri ve diğerleri)
- Tez No: 683430
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Trakya Yarımadası konumu nedeniyle göçlerle harmanlanmış zengin bir kültür mirasına sahiptir. Kültür oluşumları ve hareketleri insan topluluklarını izleyerek Anadolu'dan Trakya topraklarına ve Balkanlara ulaşmış, yeni coğrafyalar üzerinde yerli kültürlerle kaynaşarak gelişmiştir. Bu etkileşim aynı zamanda Rumeli'den Trakya yönüne doğru bir çizgi de izlemiştir. Böylece çok renkli bir kültür mozaiği oluşturmuştur. Gündönümleri ve ekinoks döngülerinde gerçekleştirilen kutlama törenleri, ritüel uygulamalar, doğa ile iç içe yaşayan bu coğrafyadaki halk toplulukları için kökeni oldukça eski tarihlere dayanan geleneklerdir. Birçok gelenek günümüzde kentleşme ve küreselleşmeye bağlı olarak yok olmakta, birçoğu da ne yazık ki kendi ortamından bir şekilde soyutlanarak büyük şehirlerde gerçekleştirilen festivallerle kültürel kimlik değerini kaybetmiş yalnızca hatırlatıcı bir işlevselliğiyle kültürel miras turizminin unsuru olarak hayatta kalmayı başarabilmiştir. Bu törenlerde icra edilen uygulamalar, her türlü eylem, kullanılan her bir unsur (renkleri, şekilleri, desenleriyle), ritüel icracılarının temsili karakterleri vb. tümüyle sembolik bir değer taşımakta olup, geleneğin özünü oluşturur ve işlevselliği bakımından folklorik bir kimlik belirteci olup her biri görsel kültür unsuru olarak değer taşır. Bu değerler toplumun tarihsel birikimleri olup bu mirasa sahip çıkılması, korunması ve kültürel kimlik değerini kaybetmeden geleceğe taşınması zaruri bir olgudur. Bu sebeple bu çalışma bölgede yaşayan halk topluluklarının geçmişten bugüne inşa ettiği unutulmaya yüz tutmuş geleneksel uygulamalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The Thrace Peninsula has a rich cultural heritage blended with migrations due to its location. Cultural formations and movements reached the lands of Thrace and the Balkans from Anatolia, following the human societies, and developed by fusing with local cultures on new geographies. This interaction also followed a line from Rumelia towards Thrace, thus, created a multicolored cultural mosaic. Celebration ceremonies, ritual practices performed during the solstices, and equinox cycles are traditions with very ancient origins for the folk groups in this geography that live in touch with nature. Many traditions are disappearing today due to urbanization and globalization. Unfortunately, many of them have lost their cultural identity value with festivals held in big cities by being isolated from their own environment and have managed to survive as an element of cultural heritage tourism with only a reminder functionality of them. Practices performed in these ceremonies, all kinds of actions, each element used (with their colors, shapes, patterns), representative characters of the ritual performers. It has a purely symbolic value, constitutes the essence of the tradition, and is a folkloric identity marker in terms of its functionality, each of which is valuable as an element of visual culture. These values are the historical accumulations of society. It is necessary to protect this heritage and carry it into the future without losing its cultural identity value. This study will shed light on the traditional practices built by people living in the region thus now.