Bibliyoterapi temelli önleyici grup rehberlik programının özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerilerine etkisi
The effect of bibliotherapy based preventive group guidance program on social emotional learning skills of gifted students
  1. Tez No: 683429
  2. Yazar: KÜBRA YİĞİT TEKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli bireylerde bibliyoterapi yönteminin sosyal duygusal öğrenme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bahçelievler ilçesi Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) eğitim görmekte olan 120 öğrenciden 6. ve 7. sınıf düzeyinde 12 kız 12 erkek, toplam 24 özel yetenekli öğrenci ile gerçekleşmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Kabakçı- Korkut Owen (2010) tarafından geliştirilen Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği (SDÖBÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın deseni öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desendir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerileri iken bağımsız değişkeni, bibliyoterapi temelli önleyici grup rehberlik programıdır. Çalışma öncesinde Bilim ve Sanat Merkezinde 6. ve 7. sınıf düzeyinde 120 öğrenciye SDÖBÖ uygulanmış ortalama puanın altında kalan öğrenciler belirlenmiş ve gönüllülük esasına dayalı olarak deney ve kontrol gruplarına tesadüfi bir şekilde atanmıştır. Gruplar arasında öntest sonuçlarında farkın olmadığı Mann Whitney U testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan 8 oturumlu bibliyoterapi yöntemine dayalı önleyici grup rehberlik programı gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın sonunda SDÖBÖ tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of bibliotherapy method on social emotional learning skills in gifted and talented students. The study has been conducted with a total of 24 (of whom 12 of them are girls and 12 of them are boys) 6th and 7th grade gifted and talented students who attend their education at a Bahcelievler ITO Science and Art Center (BİLSEM) 2020-2021 in the academic year. Within the scope of this study; Social Emotional Learning Skills Scale (Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği- SDÖBÖ) which was developed by Kabakcı and Korkut Owen (2010) were used as a data collection tool. A paired design with pretest-posttest control group was used from the experimental designs. While the dependent variable of the study is the social-emotional learning skills of gifted students, the bibliotherapy based preventive group guidance program constitutes the independent variable. Before the study, SDÖBÖ was administered to 120 gifted and talented students and 24 students were selected randomly among those who scored below average. Afterwords, 12 of the students were assigned to the experimental group and 12 of them were assigned to control group randomly and on a voluntary basis. Mann Whitney U Test was used control whether there is a difference between the pretest scores of these two groups. The preventive group guidance program based on the bibliotherapy which was developed by the researcher and consists of 8 sessions was applied. At the end of practice SDÖBÖ was applied again.