Serebral palsili çocukların bakımını üstlenen bireylerde görülen kronik ağrı tipleri
Chronic pain types in individuals caring for children with cerebral palsy
  1. Tez No: 683449
  2. Yazar: TUĞBA EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Serebral palsili (SP) çocukların bakımını üstlenen bireylerde görülen kronik ağrı tiplerini belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Bireylerin yaĢadıkları ağrı, lokalizasyonuna göre ve mekanizmalarına göre ayrı ayrı sınıflandırıldı. Mekanizmalarına göre sınıflandırmayı öneren International Association for the Study of Pain‟ e göre oluĢturulan, ağrıyı nosiseptif, nöropatik, nosiplastik ve miks tip ağrı olarak sınıflandıran bir sınıflandırma sistemi kullanıldı. Bireylerin demografik verileri, ağrı durasyonları demografik veri formuna kaydedildi. Ağrı Ģiddetlerini belirlemek için Vizüel Analog Skalası, ağrının lokalizasyonunu ve yayılımını belirlemek için Margolis Ağrı Diyagramı, santral sensitizasyon varlığını belirlemek için Santral Sensitizasyon Ölçeği ve yaĢam kalitelerini belirlemek için Kısa Form-36 Ölçeği kullanıldı. Ayrıca nöropatik ağrıyı belirlemede yardımcı olan kantitatif duyusal test (hafif dokunma, pinprick testi, vibrasyon) kullanıldı. Hafif dokunma duyusunu değerlendirmek için fırça, pinprick testi için toplu iğne ve vibrasyon duyusunu değerlendirmek için 128 Hz‟lik diyapozon kullanıldı. Bulgular: ÇalıĢmamız toplam 60 birey ile sonlandırıldı. Bireylerin kronik ağrıları lokalizasyonuna göre sınıflandırma yapıldığında %80 bel ağrısı, %45 boyun ağrısı, %18,3 diz ağrısı ve %6,6 sırt ağrısı yaĢadıkları görüldü. Mekanizmalarına göre sınıflandırıldığında ise %40‟ı miks tip ağrı, %30‟u nosiseptif ağrı, %25‟i nosiplastik ağrı ve %5‟i nöropatik ağrı olduğu incelendi. Ağrı tipine göre ayrılan gruplar arasında ağrı durasyonları (p=0,365) ve yaĢam kaliteleri alt parametreleri farklılık göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was to determine the types of chronic pain observed in individuals caring for children with cerebral palsy (CP). Materials and Methods: Pain experienced by the individuals was classified separately regarding both localization and mechanism. A classification system was used, which was created by considering the International Association for the Study of Pain (IASP) which recommended classification according to pain mechanisms, and classifying pain as nociceptive, neuropathic, nociplastic and mixed type pain. Demographic data of individuals, pain stops were recorded in the demographic data form. The Visual Analog Scale was used to determine pain severity, the Margolis Pain Diagram to determine pain regions and look at the prevalence state of pain, the Central Sensitization Inventory to determine central sensitivity findings and the Short Form-36 scale to determine quality of life. Quantitative Sensory Testing (light touch, pinprick test, vibration) was also used to help determine neuropathic pain. A brush was used to evaluate the sense of light touch, a pin for the pinprick test, and a 128 Hz tuning fork was used to evaluate the sense of vibration. Results: Our study concluded with a total of 60 individuals. When classified according to the localization of chronic pain, individuals experienced low back pain most often with 80%. 40% of mixed-type pain, 30% of nociceptive pain, 25% of nosiplastic pain and 5% of neuropathic pain were classified according to their mechanism. Pain durations (p=0.365) and quality of life sub-parameters did not differ between the groups divided by pain type (p>0.05).