2000 sonrası Türk dizi ve filmlerinde görsel efektin gelişimi
Development of visual effects in Turkish TV series and cinema industry after 2000
  1. Tez No: 683452
  2. Yazar: ÖNDER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Erken sinema döneminde filmlerde yapılması zor sahneler set ortamında tamamen kameranın kayıtta olduğu esnada yapılmaktaydı. Bu yönteme özel efekt (special effects) denilmektedir. Kamera kayda girdiğinde özel hazırlanan dinamitler, maket arabalar, minyatür şehirlerdeki yıkımlar, patlamalar, araba kazaları, bina yıkımları gibi birçok efekt sahneye uygun bir biçimde o an yapılıyor. Teknolojinin gelişiminden sonra dizi ve sinema sektöründeki görsel efekt alanı oldukça gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Özellikle Hollywood'da bu etkiler gözle görülmektedir. Türkiye'deki sinema sektörü de bu gelişimden payını almış ve batı sinemasından etkilenerek görsel efekt alanında birçok filme imza atmıştır. Bu nedenle görsel efekt Türk sinemasında oldukça önemli bir alanı kapsamaktadır. Çalışma kapsamında birinci bölümde Türk Dizi ve Sinema Tarihi başlığı altında tarihi süreci işlenerek örneklerle anlatılmıştır. Erken sinema döneminden örnekler verilmiş ve Türk sinema sektörünün öncülerinden Muhsin Ertuğrul gibi yönetmenlere değinilmiştir. Bu başlık altında Türkiye'de ki ilk animasyon örneğinden bahsedilmiş ve bu sürecin işleyişine değinilmiştir. Daha sonra ikinci bölüm olan Görsel Efekt konusu tarihi ve örnekleriyle anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türk sinema ve dizi sektöründe görsel efekt örnekleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise örnek uygulamalar yapılarak çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the early cinema period, difficult scenes in films were done in the set environment completely while the camera was recording. This method is called special effects. When the camera is recorded, many effects such as specially prepared dynamite, model cars, demolitions in miniature cities, explosions, car accidents, building demolitions are made in accordance with the stage. After the the development in technology, the field of visual effect in cinema industry is developed and still developing. Especially these effects are visible in Hollywood. The cinema industry in Turkey also had its share from this progress and being influenced by western cinema, it has made many films in the field of visual effects. Within the scope of the study, the historical process is explained with examples under the title of Turkish TV Series and Cinema History in the first part. Examples from the early cinema period are given and directors such as Muhsin Ertuğrul, one of the pioneers of the Turkish cinema industry, are mentioned. Under this title, the first animation example in Turkey is mentioned and the operation of this process is mentioned. Then, the subject of Visual Effects, which is the second part, is explained with its history and examples. In the third part of the study, examples of visual effects in the Turkish cinema and TV series sector are emphasized. In the fourth chapter, sample applications were made and added to the study.