Çocukluk çağında lösemi gelişiminde etkili faktörler
Risk factors related to the development of childhood leukemia
  1. Tez No: 683457
  2. Yazar: BERGEN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE SEZGİN EVİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çocukluk çağında en sık karşılaşılan malignite akut lösemilerdir. Lösemilerin gelişiminde hastaların içinde bulunduğu kalıtsal ve çevresel etmenlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda tedavi almış 307 hasta (256 akut lenfoblastik lösemi ve 51 akut miyeloid lösemi) ile 310 lösemi polikliniği hariç diğer polikliniklerde kontrole gelen çocukların anne ve/veya babalarıyla yapılan 15-20 dakikalık görüşmelerde vakaların kişisel, ailesel ve çevresel etmenleri sorgulanarak yapılmıştır. Bu çalışmada lösemi gelişiminde etkili olabilecek faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Doğum yeri, tanı yaşı, cinsiyeti, anne ve babanın eğitim durumu, sigara içip-içmedikleri, meslekleri, akraba olup-olmadığı, hastanın doğduğu yıldaki yaşları, annenin gebelik dönemine ait ayrıntılı öyküsü, gebe kalma şekli, önceki gebelikleri, hastanın doğum zamanı, şekli, sorun olup-olmadığı, doğum boy ve kilosu, anne sütü alımı, geçirilen hastalıklar, tomografi çekimi yapılıp-yapılmadığı, sosyoekonomik bilgiler, evin yakın çevresinde santral, enerji hattı veya fabrika bulunup-bulunmadığı, ailede kanser yada kronik hastalık olup-olmadığı görüşmelerde sorgulanmıştır. Lösemi gözlenmesi riski doğum yeri ilçe olanlarda 5.85 kat, erkek çocuklarda 2.58 kat, normal doğum kilosunda olanlarda doğum ağırlığı gebelik yaşına göre az (SGA) olanlara göre 4.06 kat, doğum ağırlığı gebelik yaşına göre fazla olanlarda SGA olanlara göre 10.36 kat, babası iş yerinde kimyasala maruz kalan çocuklarda 16.74 kat, yüksek gerilim hattına yakın bir evde yaşayan ailelerin çocuklarında ise 12.03 kat fazla olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada; doğum yeri, cinsiyet, doğum kilosu, babanın mesleği, eve yakın bölgede yüksek gerilim hattı bulunmasının lösemi gelişim riski ile ilişkisini saptadık.
Özet (Çeviri)
Acute leukemias are the most common childhood malignancies. Hereditary and environmental factors may play a role in the development of leukemias. This study includes 307 patients (206 acute lymphoblastic leukemia and 51 acute myeloid leukemia) who received treatment in Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology, and 310 patients who came for control in other polyclinics. They were evaluated with 15-20 minutes of parent interviews. The personal, familial, and environmental factors of the cases were questioned, and we aimed to evaluate the factors that could be associated with the development of leukemia. Place of birth, age of diagnosis, gender, educational status of the mother and father, smoking habits, their profession, consanguineous marriage, the age of parents when the patient was born, the detailed history of the mother's pregnancy period, the way of conception, previous pregnancies, time of birth, type of childbirth, problem during delivery, birth height and weight, breastfeeding period, diseases, CT scan during pregnancy, socioeconomic status, presence high voltage line, power plant or factory near the patients' house, presence cancer or chronic disease in the family obtained from the interviews. The risk of leukemia is 5.85 times higher in whose place of birth is in the county, 2.58 times higher in boys, 4.06 times higher in those with an average birth weight than those with small gestational age(SGA), 10.36 times higher in those with large gestational age than those with SGA, 16.74 times higher in whose parents exposed chemicals and 12.03 times higher in those living in a house which is closed to the high voltage line. As a result of this study, we determined the relationship between the risk of developing leukemia with birthplace, gender, birth weight, the father's occupation, presence of a high voltage line close to home.