Kamuoyu bakış açısıyla spor kültürü
Sports culture from public perspective
  1. Tez No: 683481
  2. Yazar: ERDEM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Spor kültürü, sporla ilgili her türlü ortamda ya da durumdaki iyi-kötü, maddi-manevi değeri, tutum ve davranışı belirtir. Ayrıca insanların yaşamlarını sosyal, fiziksel, psikolojik yönden etkileyen ve toplumlar arasında evrensel bir yapı oluşturmaya katkı sağlayan önemli bir araçtır. Spor kültürünün toplumda yaygınlaştırması spora bakış açısını olumlu yönde etkileyeceği için hem ülkemizin herkes için spor bilinci artacak hem de yüksek performanslı sporcuların yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, kamuoyu bakış açısıyla spor kültürünün incelenmesini amaçlamaktadır. Tarama modelinde ve nicel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada literatür araştırması ve problem konuları belirlendikten sonra 7 uzman görüşü alınarak, 50 kişiye kompozisyon metni yazdırılmış ve 1058 kişiden ölçme aracının geliştirilmesine yönelik istatistiksel analiz yapılması için veri toplanmıştır. Ölçme aracı oluşturulma sürecinde AFA ve DFA analizlerin yapılmıştır. Ölçme aracı oluşturulduktan sonra elde edilen verilerle basıklık çarpıklık değerlerine bakışmış ve ikili gruplar için bağımsız t-testi, üç ve üzeri gruplar için one-way anova testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet değişkeni dışındaki; yaş, eğitim, medeni durum, çalışma statüsü, spor yapma sıklığı, spor izleme sıklığı ve refah düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan örneklem grubunun spor kültürü düzeyi ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports culture expresses good-bad, material-moral values, attitudes and behaviors in any environment or situation related to sports. It is also an important tool that affects people's lives socially, physically and psychologically and contributes to creating a universal structure among societies. Since the dissemination of sports culture in the society will positively affect the perspective on sports, it will increase the awareness of sports for everyone in our country and will contribute to the training of high performance athletes. This study aims to examine the of sports culture from the point of view of the public. It has been done in scanning model and quantitative research method. After the literature research and problem topics were determined in the study, the opinions of 7 experts were obtained, the essay text was written to 50 people and data were collected from 1058 people for statistical analysis for the development of the measurement tool. AFA and DFA analyzes were conducted during the process of creating the measurement tool. After the measurement tool was created, the skewness values of kurtosis were examined with the obtained data and independent t-test was used for paired groups and one-way ANOVA test for groups of three and above. As a result of the research, except for the gender variable; It was determined that there is a significant difference in the variables of age, education, marital status, working status, frequency of doing sports, frequency of sports watching and welfare level. It was determined that the sports culture level of the sample group participating in the study was above average.