Ön ergenlik dönemi tenis oyuncularında core egzersiz programının sportif performansa etkisi
Effects of core exercises on sportive performance in preadolescent tennis players
- Tez No: 683480
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, ön ergenlik dönemi tenis oyuncularında core egzersiz programının sportif performansa etkisini araştırmak üzere yapılmıştır. Araştırmaya teniste spor yaşı en az 2 yıl olan 9-13 yaş arası toplam 49 gönüllü oyuncu dâhil edilmiştir. Katılımcılar rastgele 27'si deney grubu (core egzersiz + tenis teknik antrenman) ve 22'si kontrol gurubu (sadece tenis teknik antrenman) olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmada ön-test son-test desenli deneysel yöntem kullanmış olup, deney ve kontrol gruplarının vücut kütle indeksi, statik- dinamik denge ve üst- alt ekstremite test değerleri 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of core exercise program on sportive performance in pre-adolescent tennis players. A total of 49 volunteer players between the ages of 9-13, whose sports age was at least two years in tennis, were included in the study. Randomly dividing, 27 participants were allocated to the experimental (core exercise + tennis technical training) and 22 to the control group (only tennis technical training). Using an experimental method with a pre-test post-test design, body mass index, static-dynamic balance, and upper-lower extremity test values of the participants were measured before and after the 8-week training program.