Akarsu kano sporcularında kor kuvvetinin yarış performansına etkisi
The effect of core power in racing performance of canoe slalom athletes
  1. Tez No: 683505
  2. Yazar: EMİN MORGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akarsu kano sporcularının kor ve seçilmiş kuvvet değerleri ile yarış performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Yöntem: Araştırma Rize ve Artvin de bulunan Akarsu Kano Slalom Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezindeki (TOHM) 26 sporcu (17,5±1,5) üzerinde yürütüldü. Kor kuvvetini belirlemek için plank, side plank, core flexor dayanıklılık ve biering sorensen testleri kullanıldı. Sporcuların solunum fonksiyon değerleri (FVC (Lt), FEV1 (Lt), FEV1/FVC (%) ve PEF (Lt/sn)) ile İnspiatuar (MIP) ve ekspiratuar (MEP) kas kuvvetleri tespit edildi. Akarsu kano sprint performans testleri denizde ve baraj gölünde 200 metrelik parkurda ölçüldü. Sırt, bacak ve el kavrama kuvvetleri belirlendi. Çalışma ölçümleri 2 günde tamamlandı. Buna göre ilk gün solunum ve sprint performans testi ikinci gün ise kor ve kuvvet testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to occur the correlation between core and selected strength values of canoe slalom athletes in the race performance. Materials and Methods: This study was conducted on 26 (17,5±1,5 years) canoe slalom athletes at the Turkish Olympic Preparation Center in Rize and Artvin. Plank, side plank, core flexor endurance, and biering sorensen tests were used to determine the core strength of athletes. The respiratory function values (FVC (Lt), FEV1 (Lt), FEV1/FVC (%) and PEF (Lt/sn)), inspiratory (MIP), and expiratory (MEP) muscle pressure of the athletes were determined. Canoe slalom sprint performance tests were measured in the sea and dam lake on a 200-meter track. Back, leg and hand grip strengths were determined. All measurements were completed in 2 days. Respiratory and sprint performance tests were performed on the first day, core and strength tests were performed on the second day. T-test (p>0,05) was used in groups with normal distribution, and Mann Whitney U test (p0,05) but a negative correlation was found between right-left handgrip (r=-,557; r=-,467) and back strength (r=-,512) with racing performance. Conclusion: In light of current literature, that respiratory functions, strength and core strength essential criteria for increasing and maintaining the performance of athletes are also crucial for canoe slalom athletes. According to study results, strength training and trunk muscle training in general, are at an acceptable level as promising tools for new canoe slalom athletes to reveal the muscle strength that is required to move the boat.