Türkiye Futbol Süper Liginin teknik, taktik ve istatistiksel açıdan incelenmesi (2015-2020 sezonları)
The analysis of Turkish Super League From A technical, tactical and statistical perspective (2015-2020 seasons)
  1. Tez No: 683506
  2. Yazar: OĞUZ GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma Türkiye futbol süper liginde oynanan maçları bazı teknik, taktik ve istatistiksel açıdan analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada süper ligde 2015/2016-2016/2017-2017/2018-2018/2019 ve 2019/2020 sezonlarında oynanan maçların analizi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler MathBall maç analiz programından ve Türkiye futbol federasyonunun resmî web sayfasından elde edilmiştir. Süper ligde her sezon 306 maç oynanmış ve belirtilen toplam 5 sezonda 1530 maçın analizi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen tüm veriler SPSS 22.0 paket programına kaydedilmiş olup, verilerin ortalama, frekans, standart sapma ve yüzde değerleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için normallik varsayımları incelenmiş olup,normal dağılım gösteren verilerde galibiyet, mağlubiyet ve beraberlik ile sonuçlanan müsabakaların karşılaştırılmasında, tek yönlü varyans analizi (One way anova), normal dağılım göstermeyen verilerde ise, nonparametrik testlerden Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Belirtilen parametreler doğrultusunda iki sayısal ölçüm arasında doğrusal bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin yönünü ve şiddetinin ne olduğunu belirlemek için de Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to analyze football matches in Turkish Super League from a technical, tactical and statistical perspective. It focuses on all matches played in 2015/2016-2016/2017-2017/2018-2018/2019 and 2019/2020 football seasons in Turkey. The data were obtained from MathBall, a football match analysis program, and official website of Turkish Football Federation. In each season, 306 football matches are played in Turkish Super League. Thus, a total of 1530 matches which were played in five consecutive seasons were analyzed. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 22.0 package program based on mean values, frequency, standard deviation and percentages. Normality assumptions were analyzed to see whether the obtained data displayed a normal distribution, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for the comparison of three groups (football games resulting in wins, defeats and draws) in normally distributed data. On the other hand, Kruskal-Wallis H test, which is a non-parametric test, was used to analyze abnormally distributed data. Finally, Pearson correlation analysis was performed in order to reveal any linear relationships between two numerical measurements in terms of the above-mentioned parameters as well as the direction and degree of the relationship.