Okul öncesi çocuklarda obezite taraması: Ebeveynlerin algıları ve çocuk beslenmesine ilişkin uygulamaları
Screening for obesity in preschool children: Parents' perceptions and their applications on child feeding
  1. Tez No: 683648
  2. Yazar: EBRU KAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL SEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların beden kitle indekslerinin (BKİ) belirlenmesi, obezite ve obezite riski olan çocukların erken dönemde tanımlanması, ebeveynlerin çocuklarının ağırlığına ilişkin algılarının, kaygılarının ve çocuk beslenmesine ilişkin uygulamalarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 06.11.2019-01.02.2021 tarihleri arasında, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine gelen 347 çocuk ve ebeveyni ile yapılmıştır. Araştırma verileri,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Çocuk Beslenme Anketi”,“Ebeveynlerin Sağlıklı Kilo Algısı Resim Çizelgesi”ve boy-kilo ölçümleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın veri girişi ve analizleri bilgisayar ortamında yapılmış ve verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi yüzde ve frekans dağılımları, Ki-kare ve bağımsız örneklemler t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to determine the body mass index (BMI) of children at preschool age, to identify those children at risk of obesity and obesity in the early period, and to determine parents' perceptions and concerns regarding the weight of their children, and to determine their practices with regard to child nutrition. Material and Method: The study was conducted between November 6, 2019, and February 1, 2021, with the participation of 347 children and parents who came to the Kutahya Health Sciences University Evliya Celebi Training and Research Hospital, Paediatrics Polyclinics. The research data were collected using the“Sociodemographic Information Form,”the“Child Nutrition Questionnaire,”the“Healthy Weight Perception Picture Chart of Parents”, and height-weight measurements. The data input and analysis of the research were conducted in a computer environment, and the SPSS 21.0 package program was used to evaluate the data. Data evaluation was performed with percentage and frequency distributions, Chi-square and independent samples t-test, variance analysis, Pearson correlation analysis and regression analysis.