Üç fazlı üç seviyeli T-tipi inverterden beslenen sürekli mıknatıslısenkron motorun vektör kontrolü
Vector control of SMSM fed by three-phase three-level T-type inverter
  1. Tez No: 683667
  2. Yazar: BERKAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstri ve ev uygulamalarında çok geniş bir kullanıma sahip olan ac motorlarının kontrolü, hem motorun tahrik ettiği sistemin çalışması hem de elektrik enerjisinin verimli kullanılması açısından çok önemlidir. Bununla birlikte bu motorlarının daha verimli bir şekilde kontrol edilmesi ancak iyi bir sürücü kullanılması ile mümkün olmaktadır. Son yıllarda üç fazlı üç seviyeli T-Tipi inverter alçak gerilim, küçük ve orta güçlü motor sürücü uygulamaları için popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada üç fazlı üç seviyeli T-Tipi inverterden beslenen bir SMSM'nin alan yönlendirmeli vektör kontrolörünün benzetimi yapılmıştır. Benzetimde MATLAB/Simulink ve Simscape blokları kullanılmıştır. Üç seviyeli T-Tipi inverterin kontrolü için Uzay Vektör DGM yöntemi tercih edilmiştir. Benzetimlerde SMSM, yüklü ve yüksüz çeşitli hız referanslarında çalıştırılmıştır. Motora ait hız, moment, rotor konum, d-q akımlarının ve stator akımlarının değişimleri, inverterin ürettiği fazlar arası gerilimler ve inverter DC-hat gerilimlerinin değişimlerini gösteren şekiller verilmiştir. Elde edilen bütün benzetim sonuçları üç fazlı üç seviyeli T-Tipi inverter tabanlı SMSM sürücünün iyi bir dinamik performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The control of ac motors, which have a wide use in industry and home applications, is very important in terms of both the operation of the system driven by the motor and the efficient use of electrical energy. However, controlling these motors more efficiently is only possible with the use of a good driver. In recent years, threephase three-level T-Type inverter has become popular for low voltage, low and medium power motor drive applications. In this study, the field oriented vector control of a SMSM fed from a three-phase three-level T-Type inverter is simulated. MATLAB/Simulink and Simscape blocks are used in the simulation. The Space Vector DGM method is preferred for the control of the three-level T-Type inverter. In the simulations, SMSM is run at various speed references with and without load. The figures showing the changes in the speed, torque, rotor position, d-q currents and stator currents of the motor, the phase-to-phase voltages produced by the inverter and the inverter DC-line voltages are given. All obtained simulation results show that three phase three level T-Type inverter based SMSM driver has good dynamic performance.