Developing a measurement scale for evaluating perceived affective qualities in flight deck design
Kokpit tasarımında algıya dayalı duygusal niteliklerin değerlendirilmesi için bir ölçek önerisi
- Tez No: 683666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Geleneksel insan faktörleri yaklaşımları verimlilik, kullanabilirlik ve güvenlik üzerine yoğunlaşırken, yeni oluşan yaklaşımlar ürün deneyimine de odaklanmaktadır. Hataları önlemeye dayalı bilişsel perspektiften, kullanıcının memnuniyetini destekleyen duygusal etki perspektifine doğru bir geçiş yaşanmaktadır. Mühendislik tasarımı, psikoloji, sinir bilimi, insan faktörleri ve endüstriyel tasarım gibi alanlarda, duygusal etki ve keyif kavramlarına ilişkin ilgi giderek daha çok artmaktadır. Havacılıkta İnsan Faktörleri/Ergonomi yaklaşımları, duygusal etkileşimi göz ardı ederek, genellikle insan performansı, insan hatası, iş yükü ve durumsal farkındalık gibi sistemin işlevsel özelliklerine odaklanmaktadır. Bu tez, kokpit tasarımına ilişkin duygusal boyutları belirleyerek, kokpit tasarımında algıya dayalı duygusal niteliklerin ölçülmesine yönelik bir ölçek önerisinde bulunmayı ve bu yolla duygusal etki tasarımı odağında havacılık alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla tez süresince iki farklı çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada, pilotlarla Repertuvar Çizelgesi görüşme tekniği ve basamaklandırma tekniği bir arada kullanılarak görüşmeler yapılmış ve pilotların kokpit tasarımını nasıl değerlendirdiği irdelenmiştir. Elde edilen bulgular, kokpit tasarımında algıya dayalı duygusal nitelikler modelinin geliştirilmesini sağlamıştır. İkinci çalışmada, kokpit tasarımında algıya dayalı duygusal nitelikleri ölçen bir ölçek tasarlanması ve bu ölçeğin doğrulanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk çalışmada elde edilen maddelerle, çalışma sonucu tasarlanan model temel alınarak Kokpit Duygulanım Değerlendirme Ölçeği (F-ARS) geliştirilmiş ve pilotlara uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen ölçek, Keyif, Konfor, Kontrolde Olma Hissi, Bütünleşme Hissi, Desteklenme Hissi, Tanıdıklık Hissi, Bir Hava Aracında Olma Hissi, Tasarımı/Tasarımcıyı Takdir Hissi ve Güvende Olma Hissi olmak üzere dokuz boyuttan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
While traditional human factors approaches have focused on efficiency, usability, and safety, emerging approaches have also focused on product experience. There is a shift from a cognitive perspective to an affective one, which concerns promoting pleasure instead of just preventing design deficiencies. There has been a growing interest in affect and pleasure in such areas as engineering design, psychology, neuroscience, human factors, and industrial design. Human Factors/Ergonomics (HF/E) approaches in aviation generally focus on the system's functional features like human performance, human error, workload, and situation awareness, without considering the emotional interactions. This thesis aims to contribute to the aviation area in terms of affective design by determining the affective dimensions of a flight deck design, proposing an evaluation scale for measuring the perceived affective qualities in a flight deck design. For this purpose, two different studies were conducted within the scope of this thesis. In the first study, interviews were conducted with the pilots by using the Repertory Grid Technique and Laddering Technique conjointly to elucidate how pilots evaluate a cockpit design. The findings led to developing a model for affective qualities in flight deck design. The second study aimed to design and verify a scale that measures the affective qualities in flight deck design. For this purpose, based on the previously designed model in the first study and with the items generated there, FlightDeck Affectiveness Rating Scale (F-ARS) was developed and conducted with the pilots. The scale consists of nine dimensions, namely, Pleasure, Comfort, Feeling in Control, Embodiment, Feeling of Being Supported, Sense of Familiarity, Feeling of Being in an Airvehicle, Appreciation of Design/er, and Feeling Safe.