Acil servise KOAH akut alevlenmesi ile başvuran hastalarda GAD-7 anksiyete skorunun, bir aylık acil servis başvurusu, yoğun bakım yatışı ve mortalite üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects on one month emergency department admission, intensive care admission and mortality of GAD-7 anxiety score in patients presenting to the emergency department with acute exacerbation of COPT
- Tez No: 683696
- Danışmanlar: DOÇ. NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Anksiyete, KOAH hastalarında sık görülen bir komorbiditedir. Bu araştırmanın amacı, acil servise başvuran KOAH alevlenmelerinde GAD-7 skoru ile taranan anksiyetenin kötü sonlanım ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak gerçekleştirilen kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmamızda üçüncü basamak bir acil servise başvuran KOAH alevlenmeleri değerlendirildi, ilk tedaviden sonra GAD-7 anksiyete skoru hastalara uygulandı, hastaların acil servisteki tanı ve tedavi süreçleri aynı şekilde devam etti. Bir ay sonra hastalara veya yakınlarına ulaşılarak acil servis başvurusu, yoğun bakım yatışı ve mortalite ile ilgili bilgiler elde edildi. GAD-7 skoruna göre 10 ve üstü puan alan hastalar klinik olarak ciddi kabul edilmektedir. Bu sonuçlara göre hastalarda GAD-7 skoru ile kötü sonlanımın ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 92 hastanın 12'si farklı sebeplerle dışlandıktan sonra, toplam 80 hasta analize dahil edildi. Analiz edilen hastaların 43'ü iyi sonlanım grubunda 37'si kötü sonlanım grubunda idi. Bir aylık sürenin sonunda; toplam 33 hasta acil servise yeniden başvurdu, 7 hasta yoğun bakıma yattı ve 3 hastada mortalite gerçekleşti. İki grup arasında demografik veriler, komorbid hastalıklar, fizik muayene ve vital bulgular ile acil serviste değerlendirilen temel biyokimyasal değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Çalışmamızda kötü sonlanım grubunda 16 hastanın, iyi sonlanım grubunda ise 9 hastanın GAD-7 skoru ≥ 10 geldi ve bu skorlar kötü sonlanım grubunda daha yüksekti (p=0,032). Sonuç: Araştırmamızın sonuçlarına göre, KOAH alevlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda GAD-7 skoru ile taranan anksiyetenin; bir aylık acil servis başvurusu, yoğun bakım yatışı ve mortalite ile ilişkili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anxiety is a common comorbidity in COPD patients. The purpose of this study is to investigate the relationship between anxiety, screened by the GAD-7 score and poor outcome in COPD exacerbation patients presenting to the emergency department (ED). Materials and Methods: This study was planned as a single-center, prospective and observational cross-sectional study. In our study, COPD exacerbations admitted to our tertiary ED were evaluated, the GAD-7 anxiety score was applied to the patients after the first treatment, and the diagnosis and treatment processes of the patients in the ED continued in the same way. One month later, the patients or their relatives were contacted to obtain information on ED admission, intensive care admission, and mortality. According to the GAD-7 score, patients who have a score of 10 and above are considered clinically important. In accordance with these results, the relationship between GAD-7 score and poor outcome was evaluated. Results: After 12 of 92 patients were excluded due to different reasons, 80 patients in total were included in the analysis. Fourty three of the patients analyzed were good outcome group and 37 of them were in the poor outcome group. At the end of a one-month period, a total of 33 patients admitted in the ED, seven patients hospitalized to the intensive care unit, and three patients died. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data, comorbid diseases, physical examination and vital signs, and basic biochemical variables evaluated in the emergency department. In our study, 16 patients in the poor outcome group and 9 patients in the good outcome group had a GAD-7 score of ≥ 10, and these scores were higher in the poor outcome group (p=0.032). Conclusion: According to the results of our study; it was determined that anxiety screened by GAD-7 score in patients admitted to the ED with COPD exacerbation may be associated with one-month ED re-admission, intensive care hospitalization and mortality