Mükellef hakları ve yükümlülüklerinin bilinmesinde ve korunmasında Vergi İletişim Merkezi Müdürlüğünün önemi
The importance of Tax Communication Center in the protection and applying the taxpayer rights and obligations
  1. Tez No: 683724
  2. Yazar: ELİF CANSU KESİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlık tarihinde eski çağlardan beri bulunan vergi kavramı, günümüz toplumları açısından da önemli bir kavram olmaya devam etmektedir. Vergi koyma ve toplama yetkisini elinde bulunduran otorite ile vergi vermekle yükümlü olan mükellefin ilişkisi pek çok düzenlemeye konu olmuştur. Bu kapsamda; mükellef hak ve sorumlulukları ile çeşitli ilkeler ortaya konmuş, kanun, tüzük, genelge veya özelge gibi yasal düzenlemeleri yapılmış ve bunların yanı sıra, vergi idareleri ve bu idarelere bağlı çeşitli kurumlar oluşturulmuştur. Çağımızda yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda yaygınlaşmaya başlayan mükellef odaklı bakış açısı ise vergi idarelerini daha açık, erişilebilir ve mükellefle güven temelinde ilişki kuran kurumlar olmaya yönlendirmektedir. Vergi İletişim Merkezi (VİMER), ülkemizde bu tür bir anlayışın sonucu olarak oluşturulmuş olan bir kurumdur. Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olarak faaliyette bulunan VİMER temelde bir iletişim merkezidir. VİMER ile sunular hizmetler sayesinde mükelleflere kesintisiz hizmet sunulmasının yanı sıra, vergilerin zamanında, doğru ve kolay bir biçimde ödenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada mükellef hakları ve yükümlülüklerinin bilinmesinde ve uygulanmasında VİMER'in öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda VİMER, i) bir iletişim merkezinin bileşenleri, ii) mükellef hakları, iii) mükellef sorumlulukları ve iv) diğer ülkelerdeki vergi iletişim merkezleri açılarından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of tax, which has existed in human history since ancient times, continues to be an important concept for today's societies. The relationship between the authority, that has the power to impose and collect taxes, and the taxpayer who is obliged to pay taxes, has been subject to many regulations. In this context, the rights and responsibilities of the taxpayers and various principles have been laid down, legal regulations such as laws, regulations, circulars or rulings have been made, and besides all these, tax administrations and various institutions affiliated to these administrations have been established. The taxpayer-oriented perspective, which has become widespread in line with the social and economic developments experienced in our age, directs tax administrations to become more open, accessible and trust- based institutions. The Tax Communication Center (VİMER) is an institution established in our country as a result of such an understanding. VİMER, operating under the Revenue Administration, is basically a communication center. With VİMER, it is aimed to provide an uninterrupted service to the taxpayers, as well as the timely, accurate and easy payment of taxes, thanks to the services offered. In this study, it is aimed to examine the importance of VİMER in knowing and applying the taxpayer rights and obligations. For this purpose, VIMER is discussed in terms of i) components of a contact center, ii) taxpayer rights, iii) taxpayer obligations, and iv) tax contact centers in other countries.