Mühendislik ürünü ahşap yapı malzemelerinin farkındalığının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the awareness of engineered woodproduct construction materials
  1. Tez No: 683761
  2. Yazar: OKAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, günden güne artan ahşap yapı sektörünün ülkemizde arka planda kalmasının nedenlerini ve yapılması gereken çalışmaların bütününü ortaya koymak ve mühendislik ürünü ahşap yapı malzemelerinin farkındalığının ne düzeyde olduğunu belirlemeye yönelik yapılmıştır. Anket çalışması faaliyet durumunda olan yapısal ahşap malzeme sektöründe olan mühendis ve mimarların yanı sıra akademisyenlere de yapılmıştır. Çalışmada anket sonuçları SPSS programında değerlendirilmiştir. Mühendislik ürünü ahşap yapı malzemelerinin farkındalığı için ankete katılanların büyük çoğunluğu eğitim seviyesi ve çalışma yılı yüksek kişilerdir. Bu çalışmada; Türkiye'de ahşap yapı sektöründeki malzemeler ve mühendislik ürünü ahşap malzemelerin farkındalığının, gelişmeme sebeplerinin ve gelişmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda; mühendis, mimar ve akademisyenlerin büyük çoğunluğunun katılımı ile ahşap yapı sektörünün gelişmeme sebepleri arasında %80 üzeri katılım oranı ile ahşap yapı ağırlıklı derslerin işlenmemesi ve ürün standartları bilgisinin yetersizliği sonucuna varılmıştır. Çalışma hususunda ahşap yapı sektörünün gelişmesi için çok önemli görülen olguların başında; %97,5 katılım oranı ile orman, orman endüstri, inşaat mühendisliği ve mimarlık fakülteleri ile ortak müfredat planlaması yapılması kanaatine varılmıştır. Ayrıca, gerek sanayi gerekse üniversitelerde Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi ve ülkemiz yerli ağaç türlerinin yapısal özelliklerinin belirlenip bir standardizasyona bağlanılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Yapılan çalışmada ülkemiz ahşap yapı sektörü ile ilgili yönetmeliklerin oluşturulması ve kalifiyeli personel yetiştirilmesi ile ahşap yapı sektörünün gelişeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the reasons why the wooden construction sector, which is increasing day by day, remains in the background in our country and to determine the level of awareness of engineered wood product wooden construction materials. The survey was conducted to academicians as well as engineers and architects who are in the structural wood material sector. In the study, the survey results were evaluated in the SPSS program. The majority of those who participated in the survey for the awareness of engineered wood product wooden building materials are people with high education level and working years. In this study; it is aimed to determine the awareness of materials and engineered wood product wood materials in the wood construction sector in Turkey, the reasons for their not development and what needs to be done for their development. In the results of working; with the participation of the majority of engineers, architects and academicians, it was concluded that the wooden construction-based courses were not taught with a participation rate of over 80%, among the reasons for the not development of the wooden construction sector and lack of knowledge of product standards. At the beginning of the facts that are considered very important for the development of the wooden construction sector; with a participation rate of 97,5%, it was concluded that joint curriculum planning should be made with the faculties of forest, forest industry, civil engineering and architecture. In addition, it was thought that it would be beneficial to carry out R&D studies in both industry and universities and to determine the structural characteristics of native tree species in our country and to standardize them. In the study, it was concluded that the wooden construction sector will develop with the establishment of regulations related to the wooden construction sector in our country and the training of qualified personnel.