Threats and balancing strategies: A comparative analysis of Saudi Arabia, the United Arab Emirates and Bahrain before and since the Arab uprisings
Tehditler ve dengeleme stratejileri: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in Arap Baharı öncesi dönem ile Arap Baharı sonrası dönemi stratejilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 683946
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırma, tehdit algılarını ve devletlerin ortak tehdit algılarıyla başa çıkmadaki farklı tepkilerini incelemektedir. Silahlanma ve diğer devletlerle ittifak gibi dengeleme stratejileri, esas olarak devletlerin iç ve dış ortamlarındaki tehditlerin veya algılanan tehditlerin bir sonucudur. Yapısal benzerlikleri paylaşan devletlerin tehditleri dengelerken benzer şekilde davranmaları beklenmektedir. Bununla birlikte, çoğu zaman, benzer durumların dengeleme stratejilerinde farklılıkların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Nitekim Körfez'de İran İslam Devrimi, İran-Irak Savaşı, Irak'ın Kuveyt'i işgali, ABD'nin Irak'ı işgali ve Arap Baharı gibi olaylar bölgenin güvenlik dinamiklerini şekillendirmiştir. Bu olaylardan dolayı tehdit altında olan devletler, tehdit algılarını dengelemek için farklı stratejiler kullanmışlardır. Makul bir açıklamaya ulaşmak, farklılığın nedenlerini anlayıp açıklamak ve benzer durumları belirlemek için En Benzer Sistemler Tasarımı (Most Similar Systems Design) kullanılmaktadır. Bu nedenle, monarşi ile yönetilmeleri ve otoriter yapılar olmaları dolayısıyla Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn ortak tehdit algılarını paylaştıkları için dikkatle seçilmiştir. Bu doğrultuda devletlerin tehdit algılamaları ve dengeleme stratejileri incelenmiştir. Sonuç, devletlerin doğasında var olan farklılıkların tehdit algısının doğasını ve büyüklüğünü belirlediğini ve benzer tehditleri algılayan devletlerin neden farklı tepki verdiğini açıkladığını göstermektedir. Bu çalışma teorik olarak, tehditler ve dengeleme stratejileri üzerine daha önceden yapılan çalışmalarda dahil edilmemiş bazı değişkenleri ekleyerek literatüre katkıda bulunmuştur. Yapısal teoriler ve omnibalancing, birim düzeyindeki değişkenlerin devletlerin dengeleme stratejileri üzerindeki etkisini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, benzer tehditlere verilen yanıtları daha iyi kavramak için devletlere özgü birim düzeyindeki özellikleri eklemiştir. Araştırmanın temel bulgusu, devletlerin benzer tehditleri algılamasına rağmen, demografik yapıları, liderlerin algılanan rolü, finansal kaldıraç gibi kendilerine özgü bazı birim düzeyindeki özelliklerin tehdit algılamasının doğasını ve büyüklüğünü belirlemesidir. Yukarıdaki birim düzeyindeki özellikler, benzer tehditleri algılayan devletlerin neden farklı tepki verdiğini de açıklamaktadır. Bu faktörler, bir devletin belli bir politikayı tercih etmesinin temel nedeninin kendine özgü karakteri olduğunu göstermez. Ancak diğer devletlerden farklı olarak bir devletin neden bu şekilde davrandığını ortaya koymaktadır. Araştırmada ortaya çıkan diğer bir bulgu ise, devletler algıladıkları tehditleri dengelemek için benzer stratejiler izleseler de taahhütlerinin aynı olmadığı yönünde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the threat perceptions and different responses of states in dealing with common threats perceptions. Balancing strategies such as armament and alliance with other states are mainly the consequence of threats or perceived threats in states' internal and external environment. States that share structural similarities are expected to behave in similar ways while balancing their threats. However, often at times, differences are noticed in the balancing strategies of similar states. In the Gulf, upheavals such as the Islamic Revolution in Iran, the war that ensued as a consequence, the Iraq invasion of Kuwait, the US invasion of Iraq, and the Arab Uprisings shaped the region's security dynamics. Threatened by these upheavals, the states took different strategies to balance their threat perceptions. To arrive at a plausible explanation, the Most Similar Systems Design was used to determine the similar states to understand and explain the reasons for the difference. Therefore, Saudi Arabia, the UAE and Bahrain were carefully selected given that they share common threat perceptions; they are monarchical and authoritarian, among other things. The threat perceptions and balancing strategies of the states were examined. The result suggests that differences inherent to the states determine the nature and magnitude of threat perception and explain why states that perceive similar threats reacted differently.