Karbon nanotüplerin kiriş modeli ile analizi
Analysis of carbon nanotubes with beam model
- Tez No: 683945
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında karbon nanotüplerin farklı yük ve mesnetlenme durumunda statik analizleri yapılmış olup, farklı kesitler için titreşim frekansları hesaplanmıştır. Kullanılan mesnetlenme şekillerinin deplasmanlar üzerine etkisi irdelenmiş olup, grafik ve tablolar halinde sunulmuştur. Benzer şekilde farklı kesitlerin titreşim frekansları üzerinde oluşturduğu etkiler de incelenmiştir. Kirişlerin serbest titreşim denklemi çıkarımında değişkenlerine ayırma metodu kullanılmıştır. Titreşim hesapları için çıkarımlar da bulunulmuş, farklı modlar için grafikler halinde gösterilmiştir. Alınan neticeler ışığında farklı yüklenme ve mesnetlenme için farklı deplasmanlar elde edilmiştir. Benzer şekilde kuvvet etkisindeki kirişin kuvvetin etki ettiği konumla değiştiği, dolayısıyla yük mesafesinin de önem arz ettiği görülmektedir. Titreşim hesabı için mesnet koşullarına göre yapılan analizlerde içi boş veya dolu olmak üzere daire, dikdörtgen, üçgen ve içi dolu I ile altıgen kesitlerde farklı modlara ve periyotlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the carbon nanotubes were subjected to static analysis in different load and bearing conditions and the vibration frequencies were calculated for different sections. The effects of the abovementioned support forms on displacements are examined and presented as graphs and tables. Similarly, the effects of different sections on vibration frequencies were also investigated. Separation of variables in the free vibration equation of the beams was used. Inferences for the vibration calculations are also shown and graphs are shown for different modes. In the light of the results obtained, different displacements have been obtained for different loading and support. Similarly, it is seen that the force under the effect of the beam changes with the position of the force and therefore the load distance is also important. In the analyzes made according to the bearing conditions for the vibration calculation, different modes and periods were reached in the hexagonal sections with circles, rectangles, triangles and solid I and hollow or full.