Finansal tablo manipülasyonları: Nitel tercih modelleri ve yapay sinir ağları
Financial statement manipulations: Qualitative choice models and artificial neural networks
  1. Tez No: 683958
  2. Yazar: İZLEM DEGİGOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Finansal tablo, ekonomik kararlar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerinin yansıtılması, firmaların mali durumlarını etkileyen olayların ve işlemlerin özetinin üretildiği muhasebe sistemi olarak karşımıza çıkmakta ve pek çok farklı duruma uygulanabilirliğinin sağlanması için bazı esneklikler içermektedir. Muhasebe sistemindeki esneklikler hem firma yönetiminin kararlarında hem de firma ile ilgilenenlerin kararlarında etkili olmaktadır. Finansal tabloların olduğundan farklı, gerçek dışı, gösterilmesi manipülasyon olarak tanımlanabilmektedir. Manipülasyon faaliyetlerinin belirlenmesinde geleneksel yöntemler yetersiz kalabilmektedir. Tez kapsamında finansal tablolara ilişkin manipülasyonun belirlenmesi amacıyla nitel modeller ve yapay sinir ağlarından faydalanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The financial statement appears as an accounting system in which a summary of events and transactions affecting the financial situation of the companies is produced, reflecting the positive or negative effects on economic decisions, and includes some flexibility to ensure its applicability to many different situations. Flexibility in the accounting system is effective both in the investment decisions of the company management and in the decisions of those who are interested in the company. Displaying financial statements as different from what they are can be defined as manipulation. Traditional methods may be insufficient in determining manipulation activities. Within the scope of the thesis, qualitative models and artificial neural networks are used to determine the manipulation of financial statements.