İmalat sektöründe yöneticilerin kar yönetimi eğilimleri ve bir uygulama
Earnings management tendencies of managers in manufacturing industry and an application
- Tez No: 549210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Finansal tablolar işletmeler, yöneticiler, finansal tablo kullanıcıları, yatırımcılar ve finansal tablo analistleri tarafından çeşitli kararların alınmasında temel kaynak olarak dikkate alınmaktadır. İşletme yöneticileri tarafından genel kabul görmüş muhasebe standartları, ilkeleri ve yasal düzenlemelerdeki esnekliklerden ve eksiklerden yola çıkarak tahakkuk esaslı ve işlem esaslı muhasebe teknikleri ile oluşturulan gerçeği yansıtmayan finansal tablolar, finansal raporların kalitesini düşürmekte ve gerçeği yansıtmayan karın raporlanmasına neden olmaktadır. Finansal tablo kullanıcıları işletme hakkında birtakım kararlar verirken, işletme karını temel almaktadır. Bu nedenle işletme yöneticileri tarafından yapılan kar manipülasyonları genellikle şirket yöneticileri veya şirketin çıkarları açısından olumlu sonuçlar doğurmasına karşın yönetilen kar, firmanın gerçek faaliyet sonucunu göstermediğinden dolayı yatırımcılar ve birçok finansal tablo kullanıcısı bundan zarar görmektedir. Çalışmamızda öncelikle kar yönetiminin tanımı, işletmelerin ve yöneticilerin karı yönetme nedenleri, kar yönetim teknikleri ve tespit yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Borsa İstanbul'da 2008-2015 yılları arasında işlem gören 954 işletme/yıl veriden yararlanarak üst yönetimde kadınların yer almasının ve üst yönetimin büyüklüğünün ihtiyari tahakkuklara ne yönde etki edeceği test edilmeye çalışılmıştır. Kar yönetiminin göstergesi olan ihtiyari tahakkuklar ile 3 adet test değişkeni ve 13 adet kontrol değişkenine ilişkin sonuçlar ele alındığında, işletmenin üst yönetiminde kadın bulunması durumunda kar yönetimi uygulamalarının azaldığı tespit edilmiştir. Üst yönetimde kadınların oranı arttıkça kar yönetimi azalmakla birlikte aralarında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Üst yönetim takımı büyüklüğü ile kar yönetimi büyüklükleri arasında negatif ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca işletmelerde yönetim kurulu kadın üyelerinin oranı arttıkça kar yönetimi uygulamalarının azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial statements are taken into consideration by enterprises, managers, users of financial statements, investors and financial statement analysts while making various decisions as the main source. Based on generally accepted accounting standards, principles and the flexibility and shortcomings in legal regulations; the financial statements, which do not reflect the truth generated by accrual-based and transaction-based accounting techniques, reduce the quality of financial reports and cause the reporting of profits which do not the truth. The users of the financial statements use the operating profit as basis while making some decisions about the business. Therefore, earnings manipulations made by business managers often have positive results for company managers or the interests of the company; since the managed earnings do not show the actual results of operations, investors and many users of financial statements suffer from this application. In our study; firstly the definition of earnings management, information about reasons of enterprises and managers while managing earnings, earnings management techniques and determination methods were given. Afterwards, by taking advantage of the 954 business / year data traded between 2008 and 2015 in Istanbul Stock Exchange, it has been tried to be tested on how the participation of women in the top management and the size of the top management affect the discretionary accruals. When the arbitrary realization, which are indicators of earnings management and 3 test variables and the results of 13 control variables are considered, it has been determined that the earnings management practices decrease where women take place in the top management of the enterprise. As the proportion of women in top management increases, earnings management decreases and a significant relationship could not be determined between them. A negative and significant relationship was found between the size of the top management team and the earnings management sizes. In addition, it has been seen that as the rate of female members of board of directors increases, the earnings management practices decrease.