Türk hukukunda yabancıların çalışma hakkı
The labor rights of foreigners in Turkish law
  1. Tez No: 683965
  2. Yazar: DERYA GEÇİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türk hukukunda yabancıların çalışma hakkıdır. Çalışma, gerek mevzuat, gerek kabul edilen uluslararası sözleşmeler nedeniyle, Türkiye'de bulunan vatandaşlar gibi yabancıların da hakkıdır. Çalışmamızda yabancıların çalışma hakkının Türk hukukundaki tarihsel gelişimi, gerek Osmanlı Dönemi'nde gerek Cumhuriyet Dönemi'nde anayasalarda yer alan yabancılara ve çalışma hakkına dair düzenlemeler, çalışma hakkını içeren uluslararası sözleşmeler ve COVID 19 döneminin bunlara etkileri de ele alınmıştır. Bununla beraber, diğer ülkelerin hukukunda yer alan çalışma hakkı hükümlerinin Türk hukukundaki düzenlemelerle benzerlikleri ortaya çıkarılmış ve irdelenmiştir. Ayrıca Türk pozitif hukukunda yabancıların çalışma hakkına ilişkin düzenlemeler, yabancıların başvurabileceği çalışma izni türleri ve istisnai çalışma izni türleri, çalışma izni değerlendirme kriterleri, çalışma izninin önemi hususu, çalışma izni muafiyeti, yabancıların çalışma yasakların ne olduğu ve koşullara uyulmamasının sonuçları detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the labor rights of foreigners in Turkey. Employment is the right to foreigners in Turkey as well as Turkish citizens in terms of legislation and international conventions. In this study; the historical improvement of the labor rights of foreigners in Turkish law, the regulations about the labor rights and the foreigners taking place in the constitutions both at the time of Ottoman Empire and during Republic period , international contracts including labor right and the affects of Covid-19 period to those are mentioned. In addition, it is revealed and examined that right-to-work laws in legislation of other countries have resemblance to regulations in Turkish Law. Furthermore, the regulations of the labor rights of foreigners in current Turkish law, the types of work permit that the foreigners can apply to and the the exceptional work permit types, work permit evalution criteria, the importance of work permit issue, work permit excemption, the work prohibitions of foreigners and the results of not complying with the terms and conditions are deeply examined.