Sıcaklık stresinin benzer besleme koşulları altındakisüt sığırlarında geçiş dönemi biyolojisine etkileri
Effects of heat stress on the biology of transition periodin dairy cattle maintained under same nutritional conditions
- Tez No: 683988
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAMAN YURTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sıcaklık stresinin yüksek çevre sıcaklığı ile bağıl nem ile tanımlanabilen bir olgu olup süt sığırlarında hayvan sağlığı, refahı ve verimlilik üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Saha koşulları altında gerçekleştirilen gözlemlere dayalı bu çalışma geçiş döneminde benzer besleme koşulları altında barındırılan süt sığırlarının sıcaklık stresine verdikleri biyolojik cevabın incelenmesi amacı ile düzenlenmiştir. Çalışmada hayvan materyali Kış (n=22) ve Yaz (n=28) dönemleri için tahmini buzağılama tarihleri, laktasyon ve üreme performansına ilişkin kayıtlar ver parite sınıfları (3; 4) temelinde seçilmiştir. Çalışmada günlük olarak takip edilen hava sıcaklığı, nispi nem ve sıcaklık-nem indeksi (THI) ölçütlerinden yararlanılarak mevcut mikro-iklimsel koşullar tanımlanmış, her gözlem dönemi açısından geç kuru dönem padoklarındaki besleme koşulları haftalık olarak alınan yem örnekleri üzerinde yapılan fiziksel ve kimyasal analizler aracılığı ile kontrol edilmiştir. Çalışmada yaz dönemi ortalama THI değeri (73,30±4,534) hafif düzeyde sıcaklık stresinin varlığına işaret ederken, söz konusu değer Kış dönemi ortalamasından önemli ölçüde daha yüksek bulunmuştur (50,09±6,529; P0,05). Çalışma süresince takip edilen parametrelerin önemli bölümü fizyolojik anlamda geçiş dönemi için tipik ve beklenen eğilimleri sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Heat stress is known to be a phenomenon that can be characterized by high environmental temperature and relative humidity and has a strong effect on animal health, welfare, and productivity in dairy cattle. This observational study was conducted to examine biological response of dairy cattle that maintained under same nutritional conditions to heat stress during the transition period in the field condition. Animal material were selected for the Winter (n=22) and Summer (n=28) periods of the study according to their estimated calving date, lactational and reproductive performance records and parity class (3; 4). Microclimatic conditions were characterized daily as air temperature, relative humidity, and thermal-humidity index (THI) values, and nutritional condition in close-up paddock during each observational periods were controlled by the physical and chemical analyses on weekly feed samples. Average THI value calculated for the summer periods (73,30±4,534) pointed out the existence of mild degree heat stress conditions, and average THI values was also found to be higher than the Winter periods (50,09±6,529; P0,05). Most of parameters of the study showed physiologically typical and expected tendencies for the transition period during the study.