Cu(II) flavonoid kompleksinin akciğer kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation into the cytotoxic and apoptotic effects of Cu(II) flavonoid complex on lung cancer cells
  1. Tez No: 683992
  2. Yazar: GÜLSEVEN DÖNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri, dünya geneline bakıldığında en çok ölüme neden olan hastalıkların başında gelmektedir. Kanser tedavisinde tam olarak bir çözümün bulunmaması da yeni tedavi arayışlarına imkân vermektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında, kanser tedavisinde kullanılan metal bileşiklerin umut verici etkilerinden dolayı metal kompleksleri ile ilgili çalışmalar giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında, sentezi ve karakterizasyonları gerçekleştirilen Cu(II) flavonoid kompleksinin ([Cu(queH–1)Cl(phen)].2.5H2O (queH=kuersetin, bpy=2,2ꞌ–bipiridin) antikanser etkinliği in vitro olarak araştırılmıştır. Cu(II) flavonoid kompleksinin sitotoksik aktivitesi insan akciğer kanseri hücre soyu A549 hücreleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Cu(II) flavonoid kompleksinin, hücre canlılığı üzerine etkisi SRB ve MTT canlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hücre canlılığı daha hassas ve güvenilir olan ATP canlılık testi ile doğrulanmıştır. Hücre ölüm modlarının (apoptoz/nekroz) belirlenmesi amacıyla Anneksin-V, PI (propidium iyodür) ve Hoechst üçlü floresan boyaması yapılmıştır. Sitotoksik etkilerinden sorumlu hücre ölümünün mekanizmasının (apoptozis/nekrozis/ otofaji) belirlenmesi amacıyla akım sitometri sistemi Anneksin-V ölçümü, kaspaz 3/7 aktivitesi, oksidatif stres ölçümü, hücre siklusu analizi ve M30 antijen yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Cu(II) flavonoid kompleksinin A549 insan akciğer kanser hücrelerinde, doza ve zamana bağlı olarak hücre büyümesini engellediği ve kompleksin kanserli hücrelerde apoptozu indükleyerek, migrasyon yeteneklerinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Akciğer kanseri tedavisinde kullanılan cisplatin ile yeni sentez edilen Cu(II) flavonoid bileşiğinin hücre canlılığı üzerine olan etkinliği kıyaslanarak bakılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda, Cu(II) flavonoid kompleksi akciğer kan- seri tedavisinde umut verici bir ajan olarak kullanılabileceği öngörüsü ile ileri in vivo deneylerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the diseases that cause the most death in the world. Thelack of a complete solution in cancer treatment also enables new treatment searches. According to the studies conducted in recent years, studies on metal complexes are increasing gradually dueto the promising effects of metal compounds used in cancer treatment. In this thesis study, the anticancer activity of the newly synthesized Cu(II) flavonoid complex ([Cu (queH-1) Cl (phen)]. 2.5H2O (queH = quercetin, bpy = 2,2ꞌ – bipyridine) which synthesis and characterization performed was investigated in vitro. Cytotoxic activity of the Cu(II) flavonoid complex was evaluate in human lung cancer cell lines A549 cells. The effect of Cu(II) flavonoid complex on cell viability was analyzed by SRB and MTT viability tests. Cell viability was confirmed by themore sensitive and reliable ATP viability test. Annexin-V, PI (propidium iodide) and Hoechst triple fluorescence staining was perfor- med to determine the cell death modes (apoptosis/necrosis). Flow cytometry system (Annexin-V measurement) to determine the mechanism of cell death (apoptosis/necrosis /autophagy) responsible forits cytotoxic effects, caspase 3/7 activity, oxidative stress measurement, cell cycle analysis) and M30 antigen method were used. It was determined that it inhibits cell growth in individual cancer cells depending on thedose and time, and the complex induces apoptosis in cancer cells, causing a decrease in their migration abilities. The effectiveness of cisplatin used in the treatment of lung cancer and the newly synthesized Cu(II) flavonoid compound on cell viability was compared. As a result of the studies, it was concluded that further in vivo experiments should be carried out with the prediction that Cu(II) flavonoid complex could be used as a promising agent in the treatment of lung cancer.