2,2'-bipiridin türevleri içeren karışık ligandlı flavonoid-bakır(II) komplekslerinin sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Synthesis and structural characterization of mixed liganded flavonoid-copper(II) complexes containing 2,2'-bipyridine derivatives
  1. Tez No: 824107
  2. Yazar: NEVRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASENE MUTLU GENÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada flavonoidler ve 2,2'-bipiridin türevleri kullanılarak potansiyel biyolojik etkin olabilecek yeni karışık ligand-Cu(II) komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması amaçlandı. Bu amaçla flavonoid olarak krisin, morin ve naringenin, 2,2'-bipiridin türevleri olarak, 4,4'-dimetil-2,2'-bipiridin ve 5,5'-dimetil-2,2'-bipiridin seçildi. Seçilen bu ligandların bakır(II) iyonu ile oluşturduğu altı adet yeni karışık ligand-Cu(II) kompleksi sentezlendi. Elde edilen komplekslerin yapısal karakterizasyonları elementel analiz, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC/TOF/MS, iletkenlik ve manyetik duyarlılık yöntemleri ile gerçekleştirildi. Yapılan karakterizasyon çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre komplekslerdeki flavonoid monoanyonu, 2,2'-bipiridin türevi ve Cu(II) iyonu stokiyometrik oranı 1:1:1 olarak belirlendi ve sentezlenen kompleksler için: [Cu(chr)(ClO4)(4,4'-dmbpy)], [Cu(mrn)(ClO4)(4,4'-dmbpy)].H2O, [Cu(nrg)(ClO4)(4,4'-dmbpy)].H2O, [Cu(chr)(ClO4)(5,5'-dmbpy)], [Cu(mrn)(ClO4)(5,5'-dmbpy)].H2O, [Cu(nrg)(ClO4)(5,5'-dmbpy)].H2O formülleri belirtildi. Ayrıca sentezlenen komplekslerin termal davranışları eş zamanlı TGA/DSC cihazı ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to synthesize and elucidate the structures of new mixed ligand-Cu(II) complexes with potential biological activity using flavonoids and 2,2'-bipyridine derivatives. For this purpose chrysin, morin and naringenin were selected as flavonoids and 4,4'-dimethly-2,2'-bipyridine and 5,5'-dimethly-2,2'-bipyridine were selected as 2,2'-bipyridine derivatives. Six new mixed ligand-Cu(II) complexes formed by these selected ligands with Cu(II) ion were synthesized. Their structural characterizations were performed by elementel analysis, FT-IR spectroscopy, UV-Vis spectroscopy, LC/TOF/MS, conductivity and magnetic susseptibility methods. According to the results obtained from characterization studies, the stochiometric ratio of flavonoid monoanion, 2,2'-bipyridine derivative and Cu(II) ion in the complexes were determined as 1:1:1 and for the synthesized complexes: [Cu(chr)(ClO4)(4,4'-dmbpy)], [Cu(mrn)(ClO4)(4,4'-dmbpy)].H2O, [Cu(nrg)(ClO4)(4,4'-dmbpy)].H2O, [Cu(chr)(ClO4)(5,5'-dmbpy)], [Cu(mrn)(ClO4)(5,5'-dmbpy)].H2O, [Cu(nrg)(ClO4)(5,5'-dmbpy)].H2O formulas specified. Moreover, the thermal behaviour of the synthesized complexes were investigated with the simultaneous TGA/DSC device.