Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin grafik tasarım açısından incelenmesi
Examination of corporate social responsibility projects in Turkey in terms of graphic design
  1. Tez No: 684093
  2. Yazar: İPEK KABADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dünya tarihinde yaşanan Sanayi Devrimi, Dünya Savaşları, Büyük Buhran, Soğuk Savaş gibi yaşanan büyük olaylar sonucunda devlet, özel sektör ve toplumların düzenleri değişmiş, aynı zamanda yükümlülükleri farklılaşmıştır. Önceleri sadece sermaye sahiplerine kâr sağlamakla yükümlü olan şirketler değişen düzen sonucunda, toplumun menfaatlerini düşünmeye yönlendirilmiş, sonrasında ise gelişen çeşitlilik ve toplumun farkındalığının artması sonucunda kurumsal sosyal sorumluk kavramı oturmuş olan işletmeler öne çıkmışlardır. Günümüzde gelişen ülkelerde sosyal sorumluluk gerçek anlamıyla özenle uygulanırken gelişmekte olan ülkelerde henüz yeni fark edilip uygulanıyor olsa da popülerliği hızla ilerlemektedir. Kurumsal sosyal sorumluluğun öne çıkması toplumun bilinçlenmeye başlamasındaki en büyük etmen küreselleşmeyle beraber büyüyen tüketim kültürü ve bunun sonucunda çevreye verilen zararın artık açıkça görünür hale gelmesidir. Grafik tasarım matbaanın gelişimi ile kendine büyük bir alan bulmuş, 1950'li yıllarda kapitalist ülkelerde reklamcılık alanında gelişme göstermiş, yaşanan savaşlar sırasında devlet kontrolünde propaganda aracı olarak kullanılmış, gelişen teknolojiyle birlikte farklı mecralara yayılarak disiplinler arası kullanılmaya başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı ardından çıkan öğrenci olayları, çevre kirliliği, insan hakları gibi toplumsal sorunlara sessiz kalmayan tasarımcıların 1964 yılında yayınlamış olduğu ilk First Things First Manifestosuyla sorumluluk sahibi tasarım ve tasarımcı anlayışının gerekliliği öne çıkartılmıştır. Yıllar içerisinde ihtiyaçlar, teknolojik gelişmeler, değişimler, toplumsal sorunlar sonucunda First Things First Manifestoları güncellenmiştir. Öyle ki 2021 yılında çevre kirliliği, iklim değişikliği nedeniyle acil farkındalık yaratmak ve tasarım eğitimi içerisine sosyal sorumluluk derslerinin eklenmesini vurgulayan yeni bir manifesto yayınlanmıştır. Bu bağlamda“Türkiye'deki Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinin Grafik Tasarım Açısından İncelenmesi”adlı tez çalışmasında, 21. yüzyılda yaşanan teknolojik ve bilimsel anlamda hızla gelişen ve değişime uğrayan dünyada yaşanan çevre sorunlarının sonuçları göz önüne alınarak, kurumsal sosyal sorumluluk kavramının gelişimi, grafik tasarımda sosyal sorumluluk kavramı ve kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Such historical events as Industrial Revolution, World Wars, the Great Depression, the Cold War have transformed the states, private sector, and social orders as well as the responsibilities. Once obliged to providing the shareholders with merely profit, the companies have now been led to consider social benefit because of this transformation. As the variety and social awareness increased, the companies with well-established corporate social responsibility concepts have emerged. While the developed countries are meticulous about social responsibility; it has been recently noticed and popularized in the developing countries. As the globalization enhanced the consumption culture and thus boosted environmental damage, corporate social responsibility emerged as a need to meet the demand for social awareness. As the printed press advanced, the graphic designed also became more widespread in various multidisciplinary mediums, especially for the ad works in the capitalist countries of 1950s as a state-controlled propaganda tool. Following the World War II, the designers published the First Things First Manifest in 1964 as a reaction to such social issues as student protests, environmental pollution, and human rights. This brought forward the necessity for a responsible design and designer. These manifests were later updated as the needs changed, technology improved, and social changes and issues transformed. Thus, in 2021, a new manifest was published. This new one aimed at creating an urgent social awareness and suggesting an inclusion of social responsibility lessons in the curriculums of design education. Within this scope, the thesis work titled“A Study on the Graphic Design of the Corporate Social Responsibility Projects in Turkey”focuses on the development of corporate social responsibility concept, social responsibility concept in graphic design and corporate social responsibility applications in the technologically and scientifically changing 21st century world.