Takım sporları hakemlerinin iletişim becerilerinin ve öz güven düzeylerinin değerlendirilmesi
Communication of team sports refereesassessment of skills and levels of confidence
- Tez No: 684094
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada amaç; takım sporları hakemlerinin öz güven ve iletişim becerileri düzeylerinin belirlenerek aralarındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Takım sporları hakemlerinin öz güven ve iletişim becerileri düzeylerinin incelendiği bu araştırmada veriler nicel araştırma modellerinden betimsel (tarama) modeli ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de en çok faal hakemleri olan şehirler ve kolay ulaşılabilen şehirler olmalarından dolayı İstanbul, Ankara, Konya ve Kayseri illeri çalışma evreni olarak belirlenmiştir. 2019-2020 sezonunda İstanbul, Ankara, Konya ve Kayseri illerinde farklı klasmanlarda görev yapan takım sporu hakemleri gönüllülük esasına dayalı olarak tabakalı örnekleme yoluyla belirlenerek bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma evrenine ilişkin söz konusu branşlardaki toplam hakem sayısı yaklaşık 2415'dir. Takım sporları hakemlerinin iletişim becerileri düzeylerini belirlemek için ''İletişim Becerileri Ölçeği'' (İBÖ), ilk olarak Korkut (1996), tarafından geliştirilen ölçek temel alınarak Korkut Owen ve Bugay (2014), tarafından geliştirilen ve 25 maddeden ve dört alt boyuttan oluşan ''İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği'' (İBDÖ) kullanılmıştır. takım sporları hakemlerinin öz güven düzeylerini belirlemek amacıyla Akın (2007), tarafından geliştirilen, 33 maddeden oluşan öz güven ölçeği kullanılmıştır. Farklı branşlarda ve klasmanlardaki takım sporları hakemlerinin çeşitli değişkenler dikkate alınarak iletişim becerileri ve öz güven düzeylerine ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla gruplar arasındaki farklılıklar ve çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımsız ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında, gruplar arası anlamlı farklılığın olduğu durumlarda bu farklılığın hangi grup lehine anlamlı olduğunu tespit etmek için Post-Hoc testlerinden LSD testi kullanılmıştır. Takım sporları hakemlerinin iletişim becerileri ile öz güven düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Korelasyon analizi yapılmıştır. Evli olan takım sporları hakemlerin iletişim becerileri ve öz güven düzeylerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yabancı dil bilmek takım sporları hakemlerinin iletişim becerilerini ve öz güven düzeylerini arttıran bir değişken olduğu görülmektedir. Hakemlik süresi ve klasman yükseldikçe iletişim becerileri ve öz güven düzeylerinin arttığını söylenebilir. Kamuda çalışan ve serbest meslekle uğraşan takım sporları hakemlerin iletişim becerileri ve öz güven düzeyleri yüksek bulunmuştur. Gelişmiş büyük şehirlerde yer alan takım sporları hakemlerinin iletişim becerileri ve öz güven düzeylerinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Popülariteliği yüksek branş takım sporları hakemlerinin iletişim becerileri ve öz güven düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Takım sporları hakemlerinin yaşları ilerledikçe iletişim becerilerinin arttığını söyleyebiliriz. Aylık geliri yüksek olan takım sporları hakemlerinin iletişim becerilerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Hakemlik öncesi sporcu olma takım sporları hakemlerinin öz güven düzeyini arttırdığını söyleyebiliriz. Cinsiyet değişkenine göre iletişim becerileri ve öz güven düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Hakemlik öncesi sporcu olma durumu ile iletişim becerileri arasında anlamlı fark tespit edilememiştir. Yaş ve gelir durumu değişkenleri ile öz güven düzeyi arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Araştırma sonuçlarına göre takım sporları hakemlerinin iletişim becerilerinin ve öz güven düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Takım sporları hakemlerinin iletişim becerileri ile öz güven düzeyleri arasında pozitif yönde yüksek oranda anlamlı ilişki olduğu, öz güven düzeyleri arttıkça iletişim becerilerinin arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is to reveal the relationship between team sports referees by determining their self-confidence and communication skills. In this study, in which the self-confidence and communication skills of team sports referees were examined, the data were obtained by descriptive (scanning) model from quantitative research models. The research population, the cities with the most active referees in Turkey and because they are easily accessible cities of Istanbul, Ankara, Konya and Kayseri provinces were selected as study universe. The team sports referees working in different classifications in Istanbul, Ankara, Konya and Kayseri provinces in the 2019-2020 season are determined through stratified sampling on a voluntary basis and constitute the sample of this study. The total number of referees in the said branches regarding the working universe is approximately 2415. The 'Communication Skills Scale' (IAS) was developed by Korkut Owen and Bugay (2014), on the basis of the scale developed by Korkut (1996), to determine the communication skills levels of team sports referees and consists of 25 items and four sub-dimensions. Skills Assessment Scale (LOSS) was used. In order to determine the self-confidence levels of team sports referees, the self-confidence scale developed by Akın (2007), consisting of 33 items was used. Independent sample t test was used in comparison of paired groups to the communication skills and self-confidence levels of team sports referees in different branches and classifications, considering various variables, and ANOVA test was used for differences between more than two groups and for multiple comparisons. In the comparison of more than two independent groups, in cases where there is a significant difference between groups, LSD test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine the favor of which group this difference was significant. Correlation analysis was conducted to determine the relationships between team sports referees' communication skills and their self-confidence levels. We can say that the communication skills and self-confidence levels of the team sports referees who are married are high. It is seen that knowing a foreign language is a variable that increases the communication skills and self-confidence levels of team sports referees. It can be said that the higher the refereeing time and the higher the rank, the higher the communication skills and self-confidence levels. Communication skills and self-confidence levels of team sports referees working in the public sector and dealing with self-employment were found to be high. It can be said that the communication skills and self-confidence levels of the team sports referees in the developed big cities are higher. It can be said that the communication skills and self-confidence levels of the highly popular branch team sports referees are high. We can say that as team sports referees get older, their communication skills increase. It has been found that the communication skills of the team sports referees with high monthly income are high. We can say that being a sportsman before refereeing increases the self-confidence level of team sports referees. No significant difference was found between communication skills and self-confidence levels according to the gender variable. There was no significant difference between being an athlete before refereeing and communication skills. No significant difference was found between age and income variables and self-confidence level. According to the results of the research, it was concluded that the communication skills and self-confidence levels of the team sports referees are high. It was concluded that there is a highly significant positive correlation between the communication skills of team sports referees and their self-confidence levels, and that as their self-confidence levels increase, their communication skills increase.