XIX'uncu yüzyılda Edirne ili ve çevresinde yaşayan Ermeni cemaatinin kültürel ve sosyal hayatı
Cultural and social life of the Armenian community whom at XIXth century Edirne province and vicinity in living
  1. Tez No: 684127
  2. Yazar: BURHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan, üzerinde birçok medeniyet ve kavim barındıran kadim şehir Edirne'nin; özellikle yaşadıkları bölge açısından Anadolu ile özdeşleştirilen bir millet olan Ermeniler ile birlikte anmak literatürde oldukça sık karşılaşılan bir durum değildir. Nitekim Trakya havzası içerisinde Ermenilere ait birçok yerleşim merkezinin olduğu bilinse de özellikle 1915 olayları sonrasında bu nüfus oldukça azalmış hatta yok olmuştur. Ancak bu terk edişten önce Ermenilerin özellikle Edirne'de yaşadıkları bölgelerde, oluşturdukları kültürün yansımaları günümüze kadar devam ettiği de yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda Edirne'nin kültürel hazinesinin oluşmasına etki eden önemli bir dinamik olan Ermenilerin incelenmesi ve irdelenmesi gerekmektedir. Anadolu'nun demografik anlamda ciddi değişimlere uğradığı XIX. yüzyıl, Edirne'de de kültürel ve sosyal anlamda köklü değişimlerin oluşmaya başladığı asırdır. Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu'nun kapanış evresinde Balkanlar Coğrafyası'nın giriş kapısı konumunda bulunan Edirne'nin Ermeniler tarafından nasıl yurt edinildiği, şehrin kültürel, sosyal hayatına katkıları ve 1915 olaylarının Edirne Ermenileri üzerindeki etkilerinin neler olduğunu anlaşılabilmesi maksadıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not common in literature to state Edirne, the ancient city history of which dates back as far as to the history of humanity and which hosts many civilizations and nations, with Armenians who are associated especially with Anatolia, their region of residence. Indeed, although it is known that there are a lot of Armenian residential areas in Thrace region; the Armenian population has decreased significantly, even disappeared after the 1915 incidents. However, it is a fact that the culture created especially around Edirne region by Armenians has survived until today. Being a significant dynamic affecting the creation of cultural treasure of Edirne, Armenians should be examined and studied in this context. 19th Century, in which the Anatolia witnessed significant demographic changes, is the era radical cultural and social changes happened in Edirne. The aim of this study is to examine and explain how Edirne, entrance gate of Balkan Region, became residential area by Armenians during the collapse of Ottoman Empire, Armenian's contribution to the cultural and social life of the city, and what are the impact of 1915 incident on Armenians living in Edirne.