Hadaiku'l-Yasemin Fi Zikri Kavaninu'l-Hulafa-i Ve's-Selatin adlı eserin çeviri ve değerlendirmesi
Translation and evaluation of Hadaiku'l-Yasemin Fi Zikri Kavaninu'l-Hulafa-i Ve's-Selatin
  1. Tez No: 684137
  2. Yazar: AYHAN KAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
“Hadaiku'l-Yasemin Fi Zikri Kavaninu'l-Hulafa-i Ve's-Selatin Adlı Eserin Çeviri ve Değerlendirmesi”adlı çalışmamız giriş kısmından sonra iki ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, İbn Kennan'ın hayatı, eserleri ve kaynaklarda İbn Kennan ve eserleri hakkında geçen bilgiler ve kısaca Memlük siyasi tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın Birinci Bölümünde, Memlüklü Dönemi'nde Sultanın giysileri, tahtı, makamı, yanındaki görevliler, özel günleri, önemli işleri, tahta çıkış şekli vs. ile devleti oluşturan merasimler, makamlar ve görevlerini detaylı şekilde anlatıp, Osmanlı dönemiyle mukayese eden ve Yavuz Sultan Selim'in Şam ve Mısır Seferleri'ni anlatan metnin tercümesi yapılmıştır. İkinci bölümünde, tercüme edilen metnin önemli gördüğümüz ve çıkarılması gereken sonuçları olarak öngördüğümüz değerlendirmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
OOur work named“Translation and Evaluation of Hadaiku'l-Yasemin Fi Zikri Kavaninu'l-Hulafa-i Ve's-Selatin”consists of two main parts after the introduction. In the introduction, information about Ibn Kennan's life, works and information about Ibn Kennan and his works in the sources and briefly about the Mamluk political history are given. In the first part of our study, the clothes of the Sultan during the Mamluk Period, his throne, his office, the officials next to him, his special days, important works, the way he ascended the throne, etc. The translation of the text, which describes in detail the ceremonies, authorities and duties that formed the state with the Ottoman Empire, and compares it with the Ottoman period, and describes Yavuz Sultan Selim's Expeditions to Damascus and Egypt. In the second part, the evaluations of the translated text, which we consider important and which we foresee as the results that need to be drawn, are discussed.