Müzik öğretmenlerinin uzaktan müzik eğitimi hakkındaki görüşleri
Opinions of music teachers on distance music education
  1. Tez No: 684138
  2. Yazar: ONUR TULGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET AYDINLI GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Çankırı'da görev yapan müzik öğretmenlerinin uzaktan müzik dersi hakkındaki görüşlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmada uzaktan eğitim yöntemi ile yapılan müzik dersinde öğretmenlerin bu süreçte yaşadıkları incelenmiş, karşılaşılan olumlu ve olumsuz durumlar ortaya konmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmaya Çankırı ilinde bulunan 23 müzik öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara uzaktan çevrim içi platformda yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme formunda müzik öğretmenlerinin uzaktan müzik eğitimi ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye yönelik sorular sorulmuş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda müzik öğretmenleri uzaktan müzik eğitimi ile ilgili bilgi birikimlerinin zayıf düzeyde olduğunu ve müzik derslerinin sadece teorik olarak işlenebildiğini ifade etmişlerdir. Uzaktan müzik eğitimin aile ortamı içindeki pozitif etkileri de müzik öğretmenlerinin olumlu görüşleri arasında ön plana çıkmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerden yola çıkılarak bu verilere çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the opinions of music teachers working in Çankırı about distance music lessons. In the research, the teachers' experiences in this process in the music lesson held with the distance education method were examined and the positive and negative situations encountered were revealed. The research was conducted with the qualitative research method. 23 music teachers in Çankırı participated in the study voluntarily. A semi-structured interview form was applied to the participants on the remote online platform. In the interview form, questions were asked to learn the thoughts of music teachers about distance music education, and the obtained data were analyzed by content analysis method. As a result of the research, music teachers stated that their knowledge about distance music education is weak and that music lessons can only be taught theoretically. The positive effects of distance music education in the family environment also come to the fore among the positive opinions of music teachers. Based on the data obtained as a result of the research, various suggestions were made to these data.