Mücadele sporları ile uğraşan sporcuların imgeleme, güdülenme ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of imagination, motivation and anxiety levels of athletes engaged in combat sports
- Tez No: 684160
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma mücadele sporları ile uğraşan sporcuların imgeleme, güdülenme ve sürekli kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 yılında Türkiye'nin farklı illerinde mücadele sporları ile uğraşan %45.4'ü erkek, %54.6'sı kadın olmak üzere toplam 299 sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Sporda İmgeleme Envanterleri, Sporda Güdülenme Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varynas analizi (Anova), Tukey Testi ve pearson korelasyon kat sayısı analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada mücadele sporları ile uğraşan sporcuların motivasyonel özel imgeleme ve motivasyonel genel ustalıkla imgeleme boyutlarından yüksek ortalamalar elde ettikleri görülmüştür. Bunun yanında cinsiyet, millilik durumları ve branş değişkenleri açısından araştırma örneklemindeki sporcuların imgeleme biçimleri karşılaştırılmış ve yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Güdülenme kaynakları açısından araştırma örneklemindeki mücadele sporcuları incelendiğinde özdeşim ile güdülenme, içsel güdülenme, özümseme ve içe atım ile güdülenme düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, millilik durumları ve branş değişkeni ile güdülenme kaynaklarına ilişkin yapılan karşılaştırmalarda ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bir başka sonuçta mücadele sporları ile uğraşan sporcuların sürekli kaygılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Mücadele sporcuların cinsiyet, millilik durumları ve branş değişkenleri açısından sürekli kaygı düzeylerine ilişkin yapılan karşılaştırmada istatiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Bunun yanında araştırmada mücadele sporcularının yaşları, sürekli kaygı düzeyleri imgeleme biçimleri ve güdülenme kaynakları arasında da anlamlı ilişkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the imagery, motivation and trait anxiety levels of the athletes engaged in combat sports. The sample of the study consisted of a total of 299 athletes, 45.4% male and 54.6% female, who were engaged in combat sports in different provinces of Turkey in 2020-2021. As a data collection tool in the research; Personal information form, Sports Imagery Inventories, Sports Motivation Scale and Trait Anxiety Scale were used. In the analysis of the data, besides descriptive statistics, t-test for independent groups, one-way analysis of variance (Anova), Tukey Test and Pearson correlation coefficient analysis were used. In the study, it was seen that the athletes dealing with combat sports achieved high averages in the dimensions of motivational special imagery and motivational general mastery imagery. In addition, the imagery styles of the athletes in the research sample were compared in terms of gender, nationality status and branch variables, and no statistically significant difference was found in the comparison. When the combat athletes in the research sample were examined in terms of motivation sources, it was determined that the levels of motivation by identification, intrinsic motivation, assimilation and introjection were high. Statistically significant differences were found in the comparisons regarding gender, nationality status, branch variable and motivation sources. In another result obtained from the research, it was determined that the trait anxiety of the athletes engaged in combat sports was at a moderate level. Statistically significant differences were found in the comparison of trait anxiety levels of combat athletes in terms of gender, nationality status and branch variables. In addition, significant relationships were found between the ages, trait anxiety levels, imagery styles and motivation sources of combat athletes in the study.