İngilizce öğretmenlerinin üstün yeteneklilerin öğretimine ilişkin özyeterliklerinin belirlenmesi
Determining the self-efficiency of the English teachers for the education of gifted students
- Tez No: 684161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik özyeterliklerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte araştırma özyeterlik durumlarının yaş, mesleki kıdem ve cinsiyete göre anlamlı bir biçimde değişip değişmediğini tespit etmeye çalışmaktadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma 2020-2021 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 352 (291 kadın, 61 erkek) gönüllü öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“İngilizce öğretmenlerinin üstün yeteneklilerin öğretimine ilişkin özyeterlikleri”ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışması için veri seti random olarak ikiye bölünmüştür. Açımlayıcı faktör analizi ile elde edilen yapılar doğrulayıcı faktör analizi ile sınanmıştır. Ölçeğin güvenirlikleri her iki veri setinde de incelenmiştir. Hazırlık boyutunun AFA veri seti için Cronbach-Alfa katsayısı 0,89 iken DFA veri seti için 0,86'dır. Sınıf boyutunun AFA veri seti için Cronbach-Alfa katsayısı 0,83 iken DFA veri seti için değeri 0,78 olarak bulunmuştur. Tüm ölçek için yapılan analiz sonucu AFA veri seti için Cronbach-Alfa katsayısı 0,88 ve DFA veri seti için 0,87 olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde ortalama ve standart sapma hesaplanmış; normallik varsayımlarının sağlandığı durumlarda t testi ve tek yönlü varyans analizi, sağlanmadığı durumlarda Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ölçeğin her iki altboyutunda ve toplam puanlarda İngilizce öğretmenlerinin üstün yeteneklilerin eğitimine yönelik özyeterlik inançlarının 100 üzerinden 80 civarında olduğu yani İngilizce öğretmenlerin üstün yetenekli eğitimine ilişkin özyeterlik inançlarının yüksek olduğu bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin üstün yeteneklilerin eğitimine yönelik özyeterlik puanlarının yaş değişkeni ile yükseldiği görülmüştür. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik puanlarının mesleki kıdem düzeylerinin yükseldikçe arttığı bulunmuştur. Bu bulgulara ek olarak yapılan analiz sonucunda ölçeğin tamamında ve alt boyutlarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdem ve cinsiyet değişkenleri üzerine yapılmış çalışmalar incelendiğinde bir fikir birliğine varılamadığı görülmüştür. Bu belirsizliğin giderilmesi için bu konuda çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın sonucunda İngilizce öğretmenlerinin üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin özyeterliklerini ölçen bir ölçek elde edilmiştir. İleride yapılacak çalışmalarda farklı branşlardaki öğretmenlere yönelik veya tüm öğretmenlere yönelik üstün yeteneklilere ilişkin özyeterlik ölçeklerinin çalışması yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak, ölçek incelendiğinde en düşük ortalamaya sahip maddenin 5.madde olduğu görülmüştür. Bunu takip eden en düşük ortalamaya sahip maddelerin 2. ve 8.maddeler olduğu belirlenmiştir. Bu maddeler incelendiğinde, İngilizce öğretmenlerinin davranış kontrolü, Bireysel Eğitim Programını uygulama ve sınıf kontrolü gibi konularda özyeterlik puanlarının diğer maddelere oranla daha düşük olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla İngilizce öğretmenlerine yönelik hizmetiçi eğitimlerde bu konular ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficiency levels of the English Language Teachers towards the gifted student education. In addition, this research examined English Language Teachers' self-efficacy levels according to age, pofessional seniority and gender variables. This research in relational screening model was carried out with 352 volunteer English Language Teachers (291 women, 61 men) who worked in the 2020-2021 academic year in the Educational Institutions related to the Ministry of National Education in Turkey. To collect data,“English Language Teachers' self-efficiency Scale Towards Gifted Education”scale was used. For the validity analysis of scale, the data set was randomly divided into two. The structures obtained by exploratory factor analysis were tested with confirmatory factor analysis. The reliability of the scale was examined in both data sets. It is found that Cronbach-Alpha coefficient of the Preparation dimension was 0,89 for the EFA data set and it was found as 0,86 for the CFA data set. Also Cronbach-Alpha coefficient of the Class dimension was 0,83 for the EFA dataset and it was found to be 0,78 for the CFA dataset. As a result of the analysis for the whole scale, the Cronbach-Alpha coefficient was found to be 0,88 for the EFA data set and 0,87 for the CFA data set. In the analysis of the data, the mean and standard deviation were calculated; T test and one-way analysis of variance were used when normality assumptions were met, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used when not. According to the results of the study, it was found that self-efficiency beliefs of English Language Teachers towards education of gifted students in both sub-dimensions and total scores of the scale were around 80 out of 100. Therefore it was revealed that teachers' self-efficacy beliefs were high. Also, the results of the analysis showed that self-efficiency beliefs of English Language Teachers towards the education of gifted students increased with the age variable. In addition to these results, it was found that the self-efficacy beliefs of English Language Teachers increased as their teaching Professional seniority levels increased. Lastly, there was no significant difference in the whole scale and its sub-dimensions related to gender variable. In addition to that, literature review of the studies examining teachers' professional seniority and gender variables revealed that, a consensus could not be reached. In order to eliminate this ambiguity, further studies are needed on this subject. As a result of this study, a scale measuring self-efficacy of English Language teachers regarding the education of the gifted individuals was obtained. In future studies, self-efficacy scales of teachers towards gifted student education can be studied for teachers in different branches or for all teachers. On the other hand analysis of the scale revealed that item with the lowest average on the scale was the 5th item. It was determined that the items with the lowest mean following this were the 2nd and 8th items. Examination of these items showed that, self-efficacy scores of English teachers in subjects such as behavior control, implementation of the Individual Education Program and classroom control were lower than the other items. Therefore, these issues can be addressed in in-service trainings for English teachers.