A symptom based clinical decision support system for early diagnosis of Behcets disease
Behçet hastalığının erken teşhisi için semptom temelli bir karar destek aracı
- Tez No: 684162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZANUR TUNCER KILINÇ, PROF. DR. BEKİR SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyomühendislik, Biostatistics, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyobilişim ve Hesaplamalı Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Behçet hastalığı (BH), sistemik vaskülitik sendromlara ait olan ve her tür damarı ve boyutu etkileyen enflamatuar bir hastalıktır. Türkiye'de BH, diğer ülkeler arasında en yüksek insidansa sahiptir (100.000 kişi başına 20 ila 420 vaka). Hastalığın teşhisi için kesin bir test olmadığından, teşhis fiziksel belirtilere dayanmaktadır. Zaman geçtikçe fiziksel semptomlar kötüleşmekte ve şiddetlenmektedir. Bu nedenle, hastalığın erken teşhisi önemlidir ve BH hastalarının yaşam kalitesini artırabilmektedir. Günümüzde çeşitli hastalıkların erken teşhisi için klinik karar destek sistemi geliştirmeye odaklanan çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tezde, Behçet hastalığının ön tanısında kullanılmak üzere BH şüphesi olan hastalar için Bayes' teoremine ve koşullu olasılığa dayalı bir matematiksel model geliştirmeyi amaçladık. Modeli MATLAB programında gerçekleştirerek, BH vakalarını fiziksel semptomlara göre tespit edebilen bir klinik karar destek sistemi oluşturduk. Bizim önerdiğimiz sistemin, BH vakalarını yüksek sıklıkta tespit edebildiğini gösterdik. Geliştirdiğimiz model ile ayrıca BH dışındaki hastalıkları olan vakaların dışlanabildiği gösterilmiştir. Böylelikle, geliştirdiğimiz bu model ile Behçet hastalığına erken teşhis konularak, uygun uzmanlara yönlendirilmesine katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease (BD) is an inflammatory disorder that belongs to the systemic vasculitic syndromes and affects all types of vessels and sizes. BD in Turkey has the highest incidence among other countries (between 20 upto 420 per 100,000 people). Since no definitive test is available for BD, general basis for detection of this disorder is looking for physical manifestations. As time progresses the symptoms get worse, Therefore, early detection of the disease is important and could make patients' condition less painful. Nowadays, several studies with focus on developing clinical decision support system for early diagnosis of various diseases have been performed. In this thesis, we intended to work on a pre-diagnosis method of Behcet's disease and develop a mathematical model based on Bayes' theorem and conditional probability for patients, who are suspicious of BD. By performing the model in MATLAB program, we created a clinical decision support system that is able to detect BD cases based on physical symptoms. Our proposed system was able to detect BD cases with high frequency and also could exclude cases with diseases other than BD. We believe, this model could provide support for people in early diagnoses of Behcet's disease and help refer them to the proper expert